Større fokus på ejerskifte skal sikre, at virksomhedsejere får større udbytte af deres livsværk
14-02-2011
Større fokus på ejerskifte skal sikre, at virksomhedsejere får større udbytte af deres livsværk. Nøglen til succes er planlægning og inddragelse virksomhedens medarbejdere
Erhvervs- og Byggestyrelsen har stort fokus på og en langsigtet strategi for bedre ejerskifter, det er nemlig et stort problem, at mange virksomheder ikke tænker ejerskifte ind i deres virksomhedsplaner, og det koster dyrt for den enkelte og for samfundet.
Med initiativer som portalen www.startvaekst.dk , analyser og programserien "Farvel til Firmaet", der i disse uger vises på DR2, arbejder styrelsen aktivt for at gøre de danske virksomhedsejere opmærksomme på problematikken.
Dansk Byggeri har i en årrække arbejdet aktivt med ejerskifte problematikken, da op imod halvdelen af medlemsvirksomhederne står overfor et generations- og ejerskifte indenfor de næste 10 år. Organisationen understreger overfor sine medlemmer, at nøglen til et personligt og økonomisk succesfuldt ejerskifte er planlægning.
- Den danske byggebranche står over for mange generationsskifter i de kommende år og herudover har konjunkturudviklingen samt begrænsede finansieringsmuligheder gjort det absolut nødvendigt, at virksomhedsejere i god tid sætter fokus på fremtidige generationsskifter i byggebranchen, siger Jørn Jensen, projektchef i Dansk Byggeri.
Fortsættes ...
- Forudsætningen for et vellykket ejerskifte er planlægning og forberedelse. Et tidligt fokus på ejer- og generationsskifte giver ejerne flere muligheder, og kan bidrage til større gevinst for både den ældre og den yngre generation. Foruden at den enkelte virksomhedsejer skal vægte det økonomiske perspektiv, spiller tanker om videreførelse af virksomheden og muligheden for, at en søn eller datter overtager virksomheden også ofte ind. På trods af dette ofte stærke, følelsesmæssige aspekt har det vist sig, at det ikke altid er det klogeste rent samfundsøkonomisk, siger Jørn Jensen.
En undersøgelse fra Erhvervs- og byggestyrelsen peger på, at interne kandidater, fx tidligere medarbejdere, klarer sig bedre som nye virksomhedsejere end eksterne og finansielle investorer. Videre viser undersøgelsen, at selvom mange skift inden for familien er vellykkede, klarer den gennemsnitlige familiedirektør sig af forskellige årsager dårligere end andre direktører.
Derfor lyder rådet fra Dansk Byggeri, at der skal nyt syn på ejerskifte og, at medlemmerne skal klargøre deres virksomheder til generationsskifte i god tid og tænke alternative løsninger igennem.
- Der er mange, der ikke er opmærksomme på, at man med stor fordel kan inddrage ledende medarbejdere langt tidligere i processen og dermed lave et glidende ejerskifte. Det kan også gøre processen lettere for ejeren, som så ikke skal slippe sit livsværk fra den ene dag til den anden, siger Jørn Jensen.
- mir
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Læs september 2026 udgaven her
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Billige nøglebokse med kodehjul er stadig udbredte på byggepladser og hos virksomheder. Men den billige løsning kan koste dyrt, for forsikringsselskaberne har strammet kravene
Først i fredags kunne Sund & Bælt meddele, at arbejdet på byggepladsen gradvist blev genoptaget
Lange ventetider i landzonesager kan forsinke byggeprojekter og presse kommunernes sagsbehandling. I Hedensted Kommune har en ny tilgang været med til at forkorte ventetiden og skabe mere luft i sagsbunken
En af Aalborg Portlands mere erfarne profiler har valgt at søge nye udfordringer. Efter 13 år i virksomheden skifter tidligere direktør Michael Lundgaard Thomsen til stillingen som direktør for Nordjyllandsfonden