UgensErhverv.dk

Udbud: Nybyggeri på KU-LIFE

Universitets- og Bygningsstyrelsen ønsker tilbud på ny bygning Institut for fødevarevidenskab

12-01-2011

Universitets- og Bygningsstyrelsen har udbudt opgaven med opførelse af en ny bygning til Institut for fødevarevidenskab på KU-LIFE, Rolighedsvej j 30 på Frederiksberg.

Der udbydes fire storentrepriser (A-D) for udførelse af ny fødevarebygning 2–85, der indgår i KU LIFE´s universitetscampus på Frederiksberg.

Byggegrunden er beliggende på arealet mellem den eksisterende bygning 2-74, Rolighedsvej 30, 1870 Frederiksberg C, og skel mod Frederiksberg Kommunes grønne stiforløb.

Den nye bygning 2-85 er i seks etager på alt ca. 3.050 kvm. heraf 420 kvm. kælder og opføres som skalmuret søjle-/ pladehus med insitustøbt kælder.

Bygningen skal forbindes med den eksisterende bygning 2-74 via en ny glasbygning.

Bygningen organiseres omkring et indre atrium og er primært indrettet med kontorer. På 2. sal er en del udlagt til undersøgelsesrum for forsøgspersoner. Reception, betjentstue og møderum er placeret i stueetagen. Teknik- og depotrum er placeret i kælderen.

tøtte

Se hele udbuddet her…

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Kriminelle har 8-sporet motorvej til at udnytte offentlige udbud i EU

Kriminelle har 8-sporet motorvej til at udnytte offentlige udbud i EU

3F og Det Europæiske Bygnings- og Træarbejderforbund efterlyser en stærkere indsats for at bekæmpe kriminalitet på det danske arbejdsmarked

Vigtigt at fastholde stærk kultur under vokseværk

Vigtigt at fastholde stærk kultur under vokseværk

- Vi konkurrerer med globale spillere, men vores styrke er, at vi udvikler løsninger tæt på markedet og tilpasser os lokale behov. Min opgave er at fastholde vores kultur, mens vi vokser, siger Dana Lims administrerende direktør, Lars Christensen

Tredje kvartal 2026 var byggeriets travleste i fire år

Tredje kvartal 2026 var byggeriets travleste i fire år

Nye tal fra Håndværkerindekset viser 18.976 bygge- og renoveringsopgaver i tredje kvartal. Det er 24 procent flere end året før – og det højeste antal i et tredje kvartal siden 2022. Fremgangen ses i næsten alle håndværksbrancher