UgensErhverv.dk

Skruerne ruster i varmebehandlet træ

Metal ruster nemmere udendørs i varmebehandlet end i almindeligt træ, viser svensk undersøgelse.

21-02-2005

SP Trätek, Sveriges Provnings- og Forskningsinstitut, har undersøgt rustdannelse på almindeligt stål, varmforzinket stål, rustfrit stål, aluminium og Sanbond Z-behandlet stål i almindeligt træ og varmebehandlet træ, der var placeret udendørs i 2 år.
Det varmebehandlede træ var af en type som var varmebehandlet ved ca. 220 grader celcius.

Undersøgelsen viste, at der var større rustdannelse på behandlede og forzinkede befæstigelsesmidler i det varmebehandlede træ i forhold til i almindeligt træ.
Hårdest ramt var almindeligt stål og varmforzinket stål, mens rustfrit stål viste bedst holdbarhed.

Testresultaterne optrådte i et forsøg over blot 2 år, og derfor anbefaler TOP, Træbranchens Oplysningsråd, at man tager hensyn til rustproblematikken og bruger søm og skruer af rustfrit stål i det varmebehandlede træ.

- mir

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Kasketforvirring i certificeringsordning

Kasketforvirring i certificeringsordning

Samme virksomheder kan ifølge BygTeks kilder både kontrollere deres konkurrenter og selv byde på samme opgaver

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Kommuner må ikke chikanere brandrådgivere og statikere

Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret kalder kontorbyggeri for ”væsentligt nationalt forsvarsformål”

Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Gravemaskine styres 2200 kilometer væk

Zeppelin demonstrerede Cat Command på NordBau, hvor en gravemaskine i Málaga kan fjernstyres fra en kommandostation i Neumünster