UgensErhverv.dk

Sikkerhedskoordinator-kurser hos Byggecentrum

Kurser for dig der vil være sikkerhedskoordinator - eller allerede er det, og gerne vil opdateres!

30-11-2010

Byggecentrum udbyder atter sin populære version af Arbejdsmiljøuddannelsen for sikkerhedskoordinatorer - og supplerer med effektivt opdateringskursus for sikkerhedskoordinatorer. Begge kurser nu også inkluderende projekteringsfasen.

Bygherren har nu også pligt til at sikre, at der ved bygge- og anlægsprojekter også udpeges koordinatorer for sikkerhed og sundhed under projekteringen – udover ved udførelsen.

Det har vi indarbejdet i vores populære Arbejdsmiljøuddannelse for koordinatorer – og samtidig udbyder vi kursus, der opdaterer eksisterende sikkerhedskoordinatorer mht nyeste regler og værktøjer.

Arbejdsmiljøuddannelsen for koordinatorer
- den lovpligtige uddannelse målrettet byggeriets parter. Nu også dækkende projekteringen.

Du får arbejdsmiljøindsigt i byggeriets forhold og kan efter at have gennemført uddannelsen varetage de sikkerheds- og sundhedsmæssige spørgsmål under projekteringen og udførelsen af bygge- og anlægsarbejder.

Sikkerhedskoordinator i projekterings- og udførelsesfasen
– en grundig indføring i de nyeste regler om sikkerhedskoordinering.

Vi opdaterer dig på de nyeste regler og værktøjer – så du kan være rustet til at forebygge uheld og stop af byggepladsen.

Kurset er et heldagskursus for alle uddannede sikkerhedskoordinatorer samt bygherrer (som nu er blevet omfattet af reglerne om sikkerhedskoordinering), bygherrerådgivere, projektledere hos projekterende og entreprenører. Det er IKKE et krav, at man er uddannet som sikkerhedskoordinator forinden...men en fordel.

Begge kurser holdes flere gange i 2011.

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Kriminelle har 8-sporet motorvej til at udnytte offentlige udbud i EU

Kriminelle har 8-sporet motorvej til at udnytte offentlige udbud i EU

3F og Det Europæiske Bygnings- og Træarbejderforbund efterlyser en stærkere indsats for at bekæmpe kriminalitet på det danske arbejdsmarked

Vigtigt at fastholde stærk kultur under vokseværk

Vigtigt at fastholde stærk kultur under vokseværk

- Vi konkurrerer med globale spillere, men vores styrke er, at vi udvikler løsninger tæt på markedet og tilpasser os lokale behov. Min opgave er at fastholde vores kultur, mens vi vokser, siger Dana Lims administrerende direktør, Lars Christensen

Tredje kvartal 2026 var byggeriets travleste i fire år

Tredje kvartal 2026 var byggeriets travleste i fire år

Nye tal fra Håndværkerindekset viser 18.976 bygge- og renoveringsopgaver i tredje kvartal. Det er 24 procent flere end året før – og det højeste antal i et tredje kvartal siden 2022. Fremgangen ses i næsten alle håndværksbrancher