Kommentar til valget af adm. direktør Palle Thomsen, Trælasthandlerunionen - TUN
09-02-2005
Kommentar til valget af adm. direktør Palle Thomsen, Trælasthandlerunionen - TUN
Den borgerlige liberale regering kan nu fortsætte sit styre i de kommende fire år efter gårsdagens valgresultat, hvor regeringen og Dansk Folkeparti er styrket med et ekstra mandat i Folketinget.
- Grundlaget for vort velfærdssamfund er erhvervslivet, hvis vilkår og rammebetingelser er afgørende for, om Danmark kan bevare sin førerposition på det globale marked, hvor betingelserne stedse bliver mere konkurrenceprægede.
Det siger adm. direktør Palle Thomsen, Trælasthandlerunionen – TUN i en kommentar til valget.
- Det er en udvikling, der stiller store krav. Vi skal forske mere. Vi skal have de bedst uddannede og mest fleksible medarbejdere. Vi skal have gode rammebetingelser. Og vi skal have en effektiv offentlig sektor, fortsætter TUN´s direktør.
- Regeringen må nu bruge sit styrkede grundlag til at skabe et samfund, hvor der er forståelse for at skabe de optimale forudsætninger for den enkelte til at udvikle egne og fælles kompetencer og yde en ekstra indsats.
- Derfor forpligter valgkampen ikke mindst statsminister Anders Fogh Rasmussen til at trække i arbejdstøjet, hvad de vigtige reformer angår, her ikke mindst på skatte- og velfærdsområderne.
- I byggevarebranchen ser vi frem til et fortsat konstruktivt samarbejde med regeringen. TUN fastholdet, at der fortsat er behov for målrettede strukturelle ændringer i den økonomiske politik, som skal understøtte jobskabelsen i Danmark, fastslår Palle Thomsen.
-jhan
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Alt i løftegrej, løfteudstyr, kraner, faldsikring mm.
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Nedbrydning og Miljøsanering
Vinduer, døre, trapper og kviste
Lad os gøre det sammen
Læs september 2026 udgaven her
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner
Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej