UgensErhverv.dk

Slap sikkerhed på byggepladserne

Dårlig planlægning skyld i mange ulykke, mener Dansk Byggeri

23-09-2010

Arbejdstilsynet byggepladsrazziaer i går gav igen et stort negativt udbytte.
I løbet af dagen fik 242 byggepladser besøg af Arbejdstilsynet, som har kontrolleret både de ansattes samt bygherrer og de projekterendes arbejde. Der blevet givet lige så mange påbud og forbud, nemlig præcis 242. Dog slap 95 byggepladser gennem dagen uden påbud.

Det er tredje gang i år, at tilsynet rykker ud på arbejdspladserne, og denne gang har der været fokus på livsfarligt arbejde, tunge løft og vinterklargøring.

- Vi ser desværre stadig en række overtrædelser af lovgivningen. Derfor er det glædeligt, at Arbejdstilsynet har intensiveret kontrollerne. Men det er vigtigt, at man også øger kontrollen af bygherrer og de projekterendes arbejde, for ulykkerne sker ofte på grund af dårlig planlægning, siger Mette Møller Nielsen, arbejdsmiljøchef i Dansk Byggeri.

Hun forklarer, at der normalt bliver givet godt 150 påbud ved den form for aktioner, som der har været i dag. Men der gives kun omkring 10 påbud til bygherrer og de projekterende, der står for planlægningerne, og som derfor har ansvaret for at planlægge sikkerheden for dem, der skal udføre projekterne.

”fortsætter…”




- En øget kontrolindsats overfor bygherrer og de projekterende vil helt klart have en gavnlig effekt, fordi de ifølge lovgivningen har et klart ansvar for planlægning af sikkerheden, siger Mette Møller Nielsen.

- Men når det så er sagt, så er de mange overtrædelser af sikkerheden ikke alene et udtryk for manglende planlægning. Nogle steder tages der for mange chancer i dagligdagen. Desuden er det jo sådan, at virksomheder, der snyder med sikkerheden for at kunne give et bedre tilbud på en opgave, ikke bare snyder konkurrenterne, men også snyder deres egne medarbejdere, som har krav på at kunne komme sikkert hjem fra arbejde hver dag, understreger Mette Møller Nielsen.

Med på dagens aktion var også ansatte fra Skat. Her var opgaven at kontrollere, om der foregår sort arbejde eller anden form for socialt snyderi, ligesom de udenlandske arbejdere er blevet kontrolleret.

- Vi kan kun bifalde, at Skat nu for alvor går ind i kampen mod sort arbejde og andre former for snyderi. Byggebranchen er en branche, som har tiltrukket en del udenlandsk arbejdskraft. Men alle skal følge reglerne - både skatteregler og arbejdsmiljøregler - uanset om man kommer fra Kolding eller Krakow, siger Mette Møller Nielsen.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

AI kan ikke fortrænge håndens arbejde

AI kan ikke fortrænge håndens arbejde

Kunstig intelligens kan ikke lægge et gulv, sætte tagspær eller renovere ”fru Hansens” sommerhus. Det er stadig brug for den faglærte håndværker

Slut med at reagere på bagkant

Slut med at reagere på bagkant

Nyt DTU-forskningsprojekt med data fra 2000 danske lejligheder skal undersøge, hvordan dårligt drevet ventilation og usynligt energitab driver varmeregningen op. Målet er et digitalt varslingssystem, der kan opdage problemer på forkant

Totalentreprenør fundet til komplekst renseanlægsprojekt i Vestjylland

Totalentreprenør fundet til komplekst renseanlægsprojekt i Vestjylland

Ringkøbing-Skjern Forsyning har valgt entreprenørvirksomheden VAM til at modernisere og fremtidssikre Ringkøbing Renseanlæg. Projektet omfatter en ny og enklere processtruktur, renovering af pumpestationen og højvandssikring af anlægget