Kommunerne går glip af mindst 2 mia. kr., hvis de undlader at sende opgaver i udbud, vurderer Dansk Byggeri
10-09-2010
Dansk Byggeris adm. direktør, Lars Storr-Hansen mener, at kommunerne går glip af mindst 2 mia. kr., hvis de undlader at sende opgaver i udbud. Han advarer derfor kraftigt mod S-SF forslaget om at fjerne krav om udbud.
Dansk Byggeri viser i en ny analyse, at kommunerne selv sidder med svaret på morgendagens budgetudfordringer og tomme kasser.
- Det er alene kommunerne, som skal løse deres egne økonomiske problemer, og Dansk Byggeri har nu påvist, at kommunerne selv kan finde pengene ved at samle det store besparelsespotentiale op, som kan realiseres ved øget udlicitering, siger Lars Storr-Hansen.
Analysen peger på, at kommunerne kan udlicitere opgaver for næsten 20 mia. kr. mere, end man gør i dag. Med en lavt sat effektiviseringsgevinst på 10 pct. vil det frigive knap 2 mia. kr. Effektiviseringsgevinsten på 10 pct. er betydeligt lavere end den KL selv regner med på udbudsportalen.dk. Her er gevinsterne erfaringsmæssigt mellem 15-20 pct..
”fortsætter…”
- Pointen er derfor, at når Dansk Byggeri kan finde 2 mia. kr. i denne analyse, kan det dog sagtens vise sig, at være dobbelt så store gevinster, siger Lars Storr-Hansen, som er helt uforstående overfor oppositionens uansvarlighed i forhold til at lempe udliciteringsaftalen.
- Vi må naturligvis på det kraftigste advare mod S-SFs forslag om at fjerne de aftalte krav om udbud. Regningen for den tabte gevinst ved udlicitering kan kun sendes til skatteborgene, understreger Lars Storr-Hansen.
Analysen viser også, at over halvdelen af udliciteringspotentialet fortsat ligger på "de kolde områder". Det vil sige indenfor det anlægs- og bygningsmæssige område, som mange kommuner endnu ikke har fået udliciteret, men holder fast i skal udføres fra egen materielgård.
Dansk Byggeri vil nu forsøge at få regeringen til at hæve bommen i aftalen med kommunerne, så målsætningen om en udlicitering på 26,5 pct. i 2010 og 31,5 pct. i 2015 i det mindste bliver et krav og ikke en uforpligtigende vejledning.
- Jeg synes, at regeringen på baggrund af kommunernes jammer over deres økonomi, bør skærpe kravene til kommunerne om selv at finde pengene. Så hvorfor ikke gøre det til et krav, at kommunerne samlet set skal nå en udliciteringsgrad på 33 pct. allerede i 2013. Det er både fair og realistisk.
Nu har 32 kommuner netop søgt om tilladelse til at hæve skatten, og jeg håber, at ansøgningerne vil blive vurderet i forhold til, om disse kommuner nu også har realiseret et eventuelt udliciteringspotentiale først. Kommunerne må lære sig rollen som professionelle bestillere, der er sat til at administrere skatteborgernes penge mest rationelt. Kommunerne skal med andre ord se at få økonomistyringen på plads, understreger Lars Storr-Hansen.
tøtte
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Lad os gøre det sammen
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Tysk kvalitets siden 1860!
Nedbrydning og Miljøsanering
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Kunstig intelligens kan ikke lægge et gulv, sætte tagspær eller renovere ”fru Hansens” sommerhus. Det er stadig brug for den faglærte håndværker
Nyt DTU-forskningsprojekt med data fra 2000 danske lejligheder skal undersøge, hvordan dårligt drevet ventilation og usynligt energitab driver varmeregningen op. Målet er et digitalt varslingssystem, der kan opdage problemer på forkant
Ringkøbing-Skjern Forsyning har valgt entreprenørvirksomheden VAM til at modernisere og fremtidssikre Ringkøbing Renseanlæg. Projektet omfatter en ny og enklere processtruktur, renovering af pumpestationen og højvandssikring af anlægget