UgensErhverv.dk
Vinduesfabrik øger produktionen- Vi har i år mærket betydeligt mindre sæsonudsvin

Vinduesfabrik øger produktionen

Den vestjyske vinduesfabrikant Kastrup A/S ansætter flere medarbejdere

09-09-2010

Beskæftigelsen på vinduesfabrikken for træ/alu vinduer hos Kastrup A/S er øget med 140 pct. siden nytår

- Når jeg går rundt ude i produktionen, hilser jeg på folk, jeg ikke kender. Siden nytår har vi øget beskæftigelsen på fabrikken for træ/alu vinduer fra 25 til 60 med-arbejdere. Tæller man funktionærerne med, er medarbejderstaben øget fra 40 til 75. Tallet skal ses på baggrund af, at vi sidste efterår var nødt til at sige farvel til en snes mand som følge af ordrenedgang. Men de har altså kunnet vende tilbage samtidig med, at vi har ansat endnu flere folk, siger direktør Lasse Kastrup fra den vestjyske vinduesfabrikant.

Det gav pote, at den danske vinduesfabrikant valgte at holde sin produktion og sit salgsapparat i gang gennem hele sommerperioden.

- I forhold til de foregående somre har vi i år mærket betydeligt mindre sæsonudsving. Mange af vore kunder har også holdt forretningen kørende i ferien. Det har givet mange ordrer fra tømmerhandlere og til projektmarkedet, ikke mindst boligforeninger, fortæller Lasse Kastrup.

”fortsætter…”



Foruden træ/alu vinduerne, der produceres på fabrikken i Lyby nord for Skive, fremstiller Kastrup plastvinduer i Holstebro og trævinduer i Vildbjerg. Beskæftigelsen på de to sidstnævnte fabrikker ligger stabilt på 20 mand hvert sted. Den alsidige vinduesfabrikant mærker, at efterspørgslen p.t. er størst efter de kombinerede vinduer med træoverfladen på den indvendige side af vinduet og den vedligeholdelsesfrie aluminium som udvendig karm- og rammebeklædning.

- Vores nye, højisolerende kompositprofiler, der lige nu er ved at blive indkørt i produktionen af træ/alu- og plastvinduer, vil givetvis skærpe interessen for vores vinduessortiment. Flere produktnyheder er på vej samtidig med, at vi investerer i automatiseret produktion. Kastrup – og dermed vore kunder – går en spændende tid i møde, lover direktør Lasse Kastrup.

tøtte


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 42/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Slut med at reagere på bagkant

Slut med at reagere på bagkant

Nyt DTU-forskningsprojekt med data fra 2000 danske lejligheder skal undersøge, hvordan dårligt drevet ventilation og usynligt energitab driver varmeregningen op. Målet er et digitalt varslingssystem, der kan opdage problemer på forkant

Totalentreprenør fundet til komplekst renseanlægsprojekt i Vestjylland

Totalentreprenør fundet til komplekst renseanlægsprojekt i Vestjylland

Ringkøbing-Skjern Forsyning har valgt entreprenørvirksomheden VAM til at modernisere og fremtidssikre Ringkøbing Renseanlæg. Projektet omfatter en ny og enklere processtruktur, renovering af pumpestationen og højvandssikring af anlægget

Byggebranchen er solid trods lille hop i konkurser

Byggebranchen er solid trods lille hop i konkurser

I september gik 95 bygge- og anlægsvirksomheder konkurs. Det er en stigning på lidt under 7 procent i forhold til september 2025, hvor 89 selskaber måtte lukke. Trods stigningen er det samlede billede for byggeriet fortsat, at konkursniveauet er lavt