Vola A/S vinder pris for komplet produktionssystem
08-09-2010
Den danske producent af vandhaner og armaturer, Vola A/S fra Horsens er netop blevet hædret som vinder af Dansk Robot Forenings Automatiseringspris 2010.
Automatiseringsprisen blev overrakt tirsdag ved åbningen af Automatik 2010 i Brøndby Hallen, og ABB&s adm. direktør Claus Madsen stod for overrækkelsen.
Teknisk chef Peter Krogh og PTA-chef Jan Steen Jørgensen fra Vola A/S modtog Automatiseringsprisen, der blev uddelt for 12. gang af Dansk Robot Forening (DIRA):
Vola A/S har udviklet og integreret et komplet automatisk produktionssystem i virksomheden. Det har givet væsentlig kortere leveringstid af virksomhedens produkter, et reduceret varelager og større fleksibilitet.
- Det komplette produktionssystem fra Vola A/S er et godt eksempel på, hvad danske virksomheder skal gøre for at være konkurrencedygtige på det internationale marked, siger Claus Madsen, ABB A/S
”fortsætter…”
- Da der blev indført skærpede markedskrav til produktionen af armaturer, så vi det som en mulighed til at redesigne produktions-flowet i virksomheden. Vi har anvendt Lean-værktøjerne til at nå frem til resultatet, der har forbedret leveringssikkerheden og reduceret varelageret. På ét anlæg kan vi producere 650 forskellige varenumre ud af ni råvarer – og det på én dag. Det betyder, at vi nu kan levere fra dag til dag mod op til 6-8 uger tidligere, forklarer PTA-chef Jan Steen Jørgensen, Vola A/S.
- Også arbejdsmiljø og kvalitetssikring er tænkt ind i produktionssystemet: - I dag har vi en robot til at klare mange af de tunge løft, som tidligere blev udført af en operatør. Det har fjernet op til 75 pct.af alle tunge løft i produktionen, tilføjer teknisk chef Peter Krogh, Vola A/S.
Dommerkomitéen siger om vinderen af Automatiseringsprisen 2010, at det er en innovativ produktionsteknisk løsning med forsvindende omstillingstid. Der skal blot ét anlæg til at fremstille virksomhedens produktsortiment på 650 forskellige high-end armaturer – og det med en gennemløbstid på blot én dag. Inden produktionssystemet blev integreret i Vola A/S, var gennemløbstiden til sammenligning op mod 42 dage.
tøtte
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Fra Typehus til Drømme Villa
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Tagdækkernes faldsikringssystem
Nedbrydning og Miljøsanering
Lad os gøre det sammen
Tysk kvalitets siden 1860!
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Nyt DTU-forskningsprojekt med data fra 2000 danske lejligheder skal undersøge, hvordan dårligt drevet ventilation og usynligt energitab driver varmeregningen op. Målet er et digitalt varslingssystem, der kan opdage problemer på forkant
Ringkøbing-Skjern Forsyning har valgt entreprenørvirksomheden VAM til at modernisere og fremtidssikre Ringkøbing Renseanlæg. Projektet omfatter en ny og enklere processtruktur, renovering af pumpestationen og højvandssikring af anlægget
I september gik 95 bygge- og anlægsvirksomheder konkurs. Det er en stigning på lidt under 7 procent i forhold til september 2025, hvor 89 selskaber måtte lukke. Trods stigningen er det samlede billede for byggeriet fortsat, at konkursniveauet er lavt