UgensErhverv.dk
C.F. Møller vinder konkurrence i StockholmTerminalen skal være landmark for den nye havnebyd

C.F. Møller vinder konkurrence i Stockholm

Arkitektfirmaet C. F. Møller har vundet konkurrence om færgeterminal i Stockholm

26-08-2010

Arkitektfirmaet C. F. Møller har vundet konkurrencen om en ny færgeterminal for Stockholms faste forbindelse til Finland og Baltikum. Terminalen på 16.500 kvm. samt toldområde på 1.100 kvm. skal være landmark for den nye havnebydel Norra Djurgårdsstaden i området Värtahamnen – et byudviklingsprojekt med boliger og erhverv og høje miljøambitioner. Opgaven blev vundet i et såkaldt privat parallelopdrag.

Succesen i Sverige er resultatet af en målrettet indsats for at få en endnu stærkere position på det skandinaviske marked. For at styrke positionen i Sverige indgik Arkitektfirmaet C. F. Møller for et par år siden aftale med det svenske Berg Arkitektkontor om at overtage tegnestuen, der nok er allermest kendt for et af Stockholms andre vartegn, arenaen Globen, der er verdens største globeformede bygning.

Vinderforslaget til færgeterminalen er et af flere resultater af Arkitektfirmaet C. F. Møllers engagement i Sverige. Firmaet vandt fornyelig også konkurrencen om at udforme masterplanen for et nyt 70.000 kvm. stort bolig- og erhvervsområde på Lindholmen i Gøteborgs gamle industrihavn.

Firmaet arbejder desuden i øjeblikket på et andet markant byggeri i Stockholm, nemlig 21 etagers højhuset ”Alviks torn”. I Malmø er Arkitektfirmaet C. F. Møller i gang med projektet Point Hyllie, der med butikker og stationsbygning for foden af et 95 m højhus bliver samlingspunktet i den nye bydel Hyllie. I Malmø er der også om få dage indvielse af et andet stort byggeri: Akut- og Infektionsklinikken ved Skånes Universitetssygehus.

”fortsætter…”



Færgeterminalen er inspireret af havnerummets storladne karakter og vil i sit udtryk stå som en krydsning mellem et fartøj på vej og den arkitektur, med store kraner og lagerhaller, der tidligere prægede havnene. Facaden vil blive beklædt med strækmetal med bagvedliggende lys, der i dagtimerne vil virke som solafskærmning og i aftenmørke vil give terminalen en halvgennemsigtig karakter.

- Projektets arkitektur er skabt ud fra fascinationen af havnens store skala, siger arkitekt og partner Mads Mandrup i Arkitektfirmaet C. F. Møller.

- Vigtigst af alt har dog været, at vi gennem terminalens formgivning og indplacering i området skaber en let tilgængelig sammenkobling mellem bymiljøet i det centrale Stockholm og havnens rum, så der bliver masser af byliv langs havnens kant, siger han.
Terminalen er planlagt i niveau med byen, så det er nemt at bevæge sig til og fra for både gående og kørende af alle slags. Samtidig bliver taget på terminalbygningen udformet som et varieret, grønt landskab, der med trapper, ramper, nicher og siddekroge vil indbyde til promenade og ophold med udsyn over færgerne, Skærgården og Stockholm by.

Miljømæssigt forbillede
Målet er, at færgeterminalen skal være altovervejende selvforsynende med energi og derved blive miljømæssigt forbillede inden for offentligt byggeri. Det skal bl.a. ske ved at integrere solenergi og vindkraft, feks. er bede af solceller tænkt som et grafisk element i terminalens taglandskab.

- Som transit-zone er terminalen en af de helt store dørtærskler ind til Stockholm, og vi har - sammen med havnen og kommunen - set byggeriet som en oplagt mulighed for at eksponere gode, energirigtige løsninger over for et stort publikum, fx med centralt placerede storskærme, der viser og fortæller om terminalens grønne virke, siger Mads Mandrup.


tøtte





Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Vejdirektoratet kan ikke stille krav til råstofudvinding

Vejdirektoratet kan ikke stille krav til råstofudvinding

Selv om der er miljømæssige fordele ved at hente råstoffer så tæt ved anlægsopgaver som muligt, kan der ikke stilles krav til entreprenøren

Siloopdelt bygningsautomatik forhindrer optimal drift og energibesparelse

Siloopdelt bygningsautomatik forhindrer optimal drift og energibesparelse

BR18 skulle skubbe gang i intelligent og effektiv bygningsautomatik, men ifølge KNX-branchen spænder kortsigtet økonomi, entrepriseopdeling og manglende kompetencer ben for, at større bygninger får det fulde udbytte af automatikken

- At møde kunst og kultur i hverdagen er godt og vigtigt for mennesket

- At møde kunst og kultur i hverdagen er godt og vigtigt for mennesket

Den nyåbnede Søhøjlandets Skole og Børnehus i Ry er det første færdige byggeprojekt i Skanderborg Kommune, hvor en fast procentdel af byggeudgifterne går til kunst. Målet er mere inspiration, læring og trivsel

Disse fem hold dyster om at udvikle Kløverparken & Quintus

Disse fem hold dyster om at udvikle Kløverparken & Quintus

By & Havn og områdets tre øvrige grundejere, Skanska, Raffinaderivej 10 og Kløvermarken, har udskrevet projektkonkurrencen, hvor fem prækvalificerede, tværfaglige teams skal konkurrere om at skabe den bedste struktur- og masterplan for bydelen