UgensErhverv.dk

For sene betalinger truer byggebranchen

Likviditetsdræn på over 130 mio. kr. i byggevirksomhederne som følge af, at kunderne ikke betaler til tiden

26-07-2010

Det bliver sværere og sværere for virksomhederne i bygge- og anlægsbranchen at få deres penge til tiden. En ny undersøgelse viser en stigning i antallet af fakturaer, der ikke betales rettidigt.
18 pct. af de adspurgte virksomheder oplever, at der er sket en stigning i antallet af privatpersoner, som ikke betaler regningen til tiden, mens hele 22 pct. af virksomhederne oplever en stigning i antallet af private virksomheder, der ikke betaler rettidigt.

På trods af at Dansk Byggeri og Kommunernes Landsforening for over et år siden indledte en dialog for at løse problemet om rettidig betaling fra kommunerne, oplever knap 13 pct. af virksomhederne, at de har flere penge end normalt til gode som følge af ubetalte regninger hos det offentlige.

- Vi har regnet os frem til, at det årligt medfører et likviditetsdræn på over 130 mio. kr. for byggevirksomhederne, og det er en dybt bekymrende udvikling. Specielt fordi denne undersøgelse også viser, at virksomhederne virkelig bliver pressede af det stigende antal af ubetalte regninger, siger projektchef Jørn Jensen, Dansk Byggeri.

”fortsætter…”




Sammenlignet med for et år siden opfatter 49 pct. af virksomhederne i undersøgelsen, at der ikke er nogen ændring i det offentliges håndtering af betalingsgangen.

- For et år siden brugte KL kommunalreformen og kommunesammenlægninger som påskud for de sene betalinger. Så vi undrer os over, at så mange holder status quo, og endnu flere er blevet dårligere til at betale til tiden. Det er virkelig et problem for mange virksomheder, der i forvejen er hårdt pressede, fortæller Jørn Jensen.

41 pct. af virksomhederne i undersøgelsen giver udtryk for, at manglende rettidige betalinger har en stor påvirkning for virksomhedens likviditet.

Dansk Byggeri vil gerne vende bøtten på hovedet og indleder i efteråret jagten på Danmarks bedste offentlige betaler.

- Gennem denne kampagne håber vi at sætte fokus på de offentlige instanser, der formår at betale deres regninger til tiden, og vi håber at andre kan lære af dem, og virksomhederne dermed kan forbedre deres likviditet, fremhæver Jørn Jensen.

tøtte

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 41/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 41/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Nu falder hammeren hårdt mod byggeaffaldssynderne

Nu falder hammeren hårdt mod byggeaffaldssynderne

Det skal ikke kunne betale sig smide affald eller dumpe forurenet jord i Regeringen hæver straffen for miljøkriminalitet

Beboere går mod dyr varmeregning uden at vide, hvad de har betalt hidtil

Beboere går mod dyr varmeregning uden at vide, hvad de har betalt hidtil

Hver anden ved ikke, hvad opvarmningen af deres hjem koster. Alligevel bekymrer næsten alle sig om stigende energipriser. Det har de også grund til – varmeregningen vil næsten uundgåeligt blive langt større i det kommende år end i det foregående

- Jeg fryder mig over murværket, hver gang jeg kommer forbi

- Jeg fryder mig over murværket, hver gang jeg kommer forbi

Bygning 60 på Høvelte Kaserne står nu klar efter en to år lang renovering. Murstensbygningen fra 40'erne har fået forlænget sin levetid markant – og er blevet indrettet som moderne arbejdsplads for Forsvarets medarbejdere