UgensErhverv.dk
Multimedieskat bremser byggerietMultimedier som f.eks. mobiltelefon og bærbar pc e

Multimedieskat bremser byggeriet

Virksomheder, der overvejer at indføre mobile løsninger til medarbejderne, sætter projekterne i bero på grund af multimedieskatten

19-05-2010

I takt med, at danske lønmodtagere afleverer deres arbejdsgiverbetalte multimedier tilbage for at slippe for multimedieskatten, stiger bekymringen for en opbremsning i virksomhedernes it-udvikling hos erhvervs- og arbejdsgiverorganisationen Dansk Byggeri.

På trods af, at skatteministeren afviser, at multimedieskatten er så forhadt, som nogen ville gøre den til, så rammer beskatningen de små virksomheder og virksomhederne i byggeriet hårdt og i Dansk Byggeri er man ærgerlige over, at skatten hæmmer virksomhedernes digitale udvikling.

I det lille firma Maler Steen har multimedieskatten bremset den digitale udvikling totalt. Firmaet vil gerne have de ansatte, til at indberette deres timer digitalt, men det vil kræve at medarbejderne har det rette it-udstyr til rådighed og så skal medarbejderne beskattes. I så fald vil medarbejderne have deres arbejdsgiver til, at kompensere for udgiften og det vil medføre en stor merudgift for den lille virksomhed.
- Multimedieskatten er en bremseklods for den videre udvikling af virksomheden, vi føler os fastlåst og den fungerer ikke i praksis, fortæller Thomas Maj, chef hos Maler Steen.

”fortsætter…”





Dansk Byggeri har tidligere være ude med kritik af multimedieskatten og er fortsat bekymrede over situationen.

- Det handler ikke kun om det økonomiske aspekt men om, at mulighederne for at udvikle og optimere processer gennem brugen af it i byggebranchen bremses, siger direktør i Dansk Byggeri, Michael H. Nielsen.

- Multimedier som f.eks. mobiltelefon og bærbar pc er utrolig vigtige redskaber for byggebranchen der arbejder på mange og forskellige arbejdspladser, ofte langt fra firmaets hjemmeadresse. Skal branchen kunne udvikle sig og være effektiv kræver det at medarbejderne deltager i den løbende kommunikation om f.eks. materialebestilling, kvalitetssikring og indberetning af data til sagsstyringen.

Derfor er det foruroligende, når vores medlemmer giver udtryk for, at de føler sig nødsaget til, at opgive udviklingen og brugen af multimedier. Byggebranchen har brug for digitale løsninger, for sikre deres fremtidige konkurrenceevne og styrke produktiviteten, siger Michael H. Nielsen.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Bygningsreglement med færre regler

Bygningsreglement med færre regler

Boligminister Jacob Mark (SF) oplyser i et svar til Mads Fug lede (DD), at reglerne for opførelse af sekundære bygninger – eksempelvis skure og annekser - skal være nemme at forstå og anvende i praksis

Statsrevisorerne med hård kritik: Kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

Statsrevisorerne med hård kritik: Kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

DSB godkendte tidsplaner, de vidste, ikke var realistiske, og har betalt for leverancer, der ikke var færdige. Købet af 50 ekstra tog skyldtes, at leverandøren skulle have forudbetaling på grund af likviditetsproblemer

Regeringen vil indføre ny type støttede boliger

Regeringen vil indføre ny type støttede boliger

Statsminister Mette Frederiksens åbningstale indeholdt ikke meget nyt for bygge- og anlægssektoren. Og så alligevel. Hun bebudede, at der indføres ”velfærdsboliger”

1874 indberetninger om året - mindst 215 millioner gange

1874 indberetninger om året - mindst 215 millioner gange

Hvor skal pengene komme fra? Spørgsmålet stilles af Dansk Håndværk, der savner konkret handling i statsministerens åbningstale for at reducere de administrative byrder.