Banedanmark gennemfører en offentlig høring om et projekt for udbygning af S-banen mellem Hellerup og Holte
17-05-2010
Banedanmark gennemfører i perioden fra den 14. maj til den 25. juni 2010 en offentlig høring om et projekt for udbygning af S-banen mellem Hellerup og Holte. Projektets formål er at gøre det muligt at kunne køre flere og hurtigere tog mellem Østerport og Hillerød.
Høringen er en idéfase, hvor alle borgere, organisationer, myndigheder mv. kan komme med kommentarer og forslag til projektet.
I Banedanmarks debatoplæg om projektet indgår tre forslag.
Det første vil med ombygning på Holte Station og/eller anlæg af et spor til Virum sørge for bedre regularitet. Det andet vil med anlæg af et ekstra spor på hele eller dele af strækningen Hellerup-Holte give mulighed for at køre et ekstra hurtigtog hvert 20. minut. Det tredje vil med anlæg af to ekstra spor på hele eller dele af strækningen Hellerup-Holte give mulighed for at køre et ekstra hurtigtog hvert 10. minut.
tøtte
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Lad os gøre det sammen
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Tysk kvalitets siden 1860!
Nedbrydning og Miljøsanering
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Boligminister Jacob Mark (SF) oplyser i et svar til Mads Fug lede (DD), at reglerne for opførelse af sekundære bygninger – eksempelvis skure og annekser - skal være nemme at forstå og anvende i praksis
DSB godkendte tidsplaner, de vidste, ikke var realistiske, og har betalt for leverancer, der ikke var færdige. Købet af 50 ekstra tog skyldtes, at leverandøren skulle have forudbetaling på grund af likviditetsproblemer
Statsminister Mette Frederiksens åbningstale indeholdt ikke meget nyt for bygge- og anlægssektoren. Og så alligevel. Hun bebudede, at der indføres ”velfærdsboliger”
Hvor skal pengene komme fra? Spørgsmålet stilles af Dansk Håndværk, der savner konkret handling i statsministerens åbningstale for at reducere de administrative byrder.