UgensErhverv.dk

Nyt sikkerhedssystem i mobilkraner

Slut med at bruge for små mobilkraner til store opgaver

17-05-2010

Et nyt sikkerhedssystem vil være at finde på alle mobilkraner, der bliver indkøbt efter 1.maj 2010.

Dansk Byggeri oplyser i et cirkulære til sine medlemsvirksomheder, at ændringen skyldes, at der overalt i verden er sket flere alvorlige arbejdsulykker som følge af en bevidst overtrædelse af mobilkranernes løfteevne. Der er således anvendt for små kraner til opgaven.

Ændringerne vil komme til at berøre både fremtidige ejere og brugere af mobilkraner. Der vil dog ikke blive stillet krav til at eksisterende kraners sikkerhedssystemer skal ombygges.


Dansk Byggeri fremhæver, at ændringerne betyder en væsentlig forbedring af sikkerheden, idet det nye sikkerhedssystem bevirker, at man forhindrer firmaer i at spare penge ved at købe en kran, der er for lille til opgaven.

EU-organet bag revisionen af EN 13000 har således krævet, at fremtidige kraners sikkerhedssystemer skal være indrettet, så et bevidst misbrug af kranen, gennem afbrydelse af dennes sikkerhedssystem, ikke længere kan finde sted. Den væsentligste ændring vil være at finde i de fremtidige kraners sikkerhedssystem - den såkaldte LMI, Load Moment Indicator.


"fortsætter..."


Fremtidige mobilkraner kan som hidtil løfte, hvad der står i kranens løftetabel, men herefter er det definitivt slut. De nye sikkerhedssystemer kan ikke sættes ud af kraft via den såkaldte ”nøglekontakt”, som kan praktiseres i dag – dvs. at hvis en mobilkran i fremtiden kommer i overlast,er det kun muligt at foretage en ikke-momentforøgende bevægelse.

Det er derfor vigtigt at have de korrekte oplysninger om den vægt der skal løftes. Ved beregning af vægten skal man huske, at alt løftegrej – krogblok, løfte åg, kædeslæng, kranens hejsewire etc. - indgår i vægtberegningen. På samme måde som med vægten, er det vigtigt at kende det maksimale udlæg hhv. den nødvendige løftehøjde.

Har man styr på vægt, udlæg og løftehøjde, vil der ikke være problemer med de fremtidige mobilkraners sikkerhedssystemer. Er der derimod ikke styr på det, kan kranen ikke løfte, og må flyttes tættere på, eller udskiftes med en større.

Det nye sikkerhedssystem for mobilkraner vil desuden være udstyret med en såkaldt ”black box” - en sort boks, som de fleste allerede i dag kender fra flyindustrien. Den sorte boks vil registrere og gemme alle data i forbindelse med kranens daglige løftearbejde.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Bygningsreglement med færre regler

Bygningsreglement med færre regler

Boligminister Jacob Mark (SF) oplyser i et svar til Mads Fug lede (DD), at reglerne for opførelse af sekundære bygninger – eksempelvis skure og annekser - skal være nemme at forstå og anvende i praksis

Statsrevisorerne med hård kritik: Kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

Statsrevisorerne med hård kritik: Kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

DSB godkendte tidsplaner, de vidste, ikke var realistiske, og har betalt for leverancer, der ikke var færdige. Købet af 50 ekstra tog skyldtes, at leverandøren skulle have forudbetaling på grund af likviditetsproblemer

Regeringen vil indføre ny type støttede boliger

Regeringen vil indføre ny type støttede boliger

Statsminister Mette Frederiksens åbningstale indeholdt ikke meget nyt for bygge- og anlægssektoren. Og så alligevel. Hun bebudede, at der indføres ”velfærdsboliger”

1874 indberetninger om året - mindst 215 millioner gange

1874 indberetninger om året - mindst 215 millioner gange

Hvor skal pengene komme fra? Spørgsmålet stilles af Dansk Håndværk, der savner konkret handling i statsministerens åbningstale for at reducere de administrative byrder.