UgensErhverv.dk

Praktikspladspræmie giver flere lærlinge

Efterårets praktikpladspræmie på 50.000 kr. pr. ny lærling har knækket den negative kurve for nye praktikaftaler

10-05-2010

Nye praktikpladstal fra Undervisningsministeriet viser, at det frie fald i antallet af indgåede uddannelsesaftaler er stoppet.

Det skyldes ifølge Håndværksrådets seneste konjunkturundersøgelse i meget høj grad den praktikpladspræmie på 50.000 kr. pr. ny lærling, som blev indført i efteråret.

Det er anden måned i træk, at antallet af indgåede uddannelsesaftaler større, end det var i 2009.

- Den store præmie og bonus på 50.000 kr. for hver ny uddannelsesaftale, som Håndværksrådet har kæmpet for, har nu lige præcis den effekt, vi håbede på, siger Heike Hoffmann, uddannelsespolitisk medarbejder i Håndværksrådet.

Antallet af indgåede uddannelsesaftaler fra januar til og med marts 2010 er steget med 1 pct. sammenlignet med samme periode sidste år. Stigningen er lille, men markant positiv i forhold til tallene i 2009.

”fortsætter…”



Den positive udvikling findes især i restaftaler efter skolepraktik og i korte uddannelsesaftaler. Antallet af indgåede restaftaler efter skolepraktik er steget med 136 pct. i samme periode, mens antallet af korte uddannelsesaftaler er steget med 75 pct..
- Vi ved, at der bliver mangel på faglært arbejdskraft om få år. Derfor er det meget positivt, at færre unge nu tabes på gulvet, fordi de ikke kan få foden indenfor på uddannelsen eller kan færdiggøre deres uddannelse, siger Heike Hoffmann.

Håndværksrådet opfordrer politikerne til at forlænge præmie- og bonusordningen til efter 2010, så de positive tendenser ikke stopper, når ordningen udløber.

- Behovet for bonussen vil være der i flere år frem. Antallet af praktikpladssøgende unge er stadig alt for højt. Den hjælpende hånd i form af bl.a. præmie- og bonusordningen bør forlænges, så vi kan beholde de mange unge på erhvervsuddannelserne, siger Heike Hoffmann.

tøtte

Se Undervisningsministeriets nyeste praktikpladstal her…


Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Bygningsreglement med færre regler

Bygningsreglement med færre regler

Boligminister Jacob Mark (SF) oplyser i et svar til Mads Fug lede (DD), at reglerne for opførelse af sekundære bygninger – eksempelvis skure og annekser - skal være nemme at forstå og anvende i praksis

Statsrevisorerne med hård kritik: Kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

Statsrevisorerne med hård kritik: Kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

DSB godkendte tidsplaner, de vidste, ikke var realistiske, og har betalt for leverancer, der ikke var færdige. Købet af 50 ekstra tog skyldtes, at leverandøren skulle have forudbetaling på grund af likviditetsproblemer

Regeringen vil indføre ny type støttede boliger

Regeringen vil indføre ny type støttede boliger

Statsminister Mette Frederiksens åbningstale indeholdt ikke meget nyt for bygge- og anlægssektoren. Og så alligevel. Hun bebudede, at der indføres ”velfærdsboliger”

1874 indberetninger om året - mindst 215 millioner gange

1874 indberetninger om året - mindst 215 millioner gange

Hvor skal pengene komme fra? Spørgsmålet stilles af Dansk Håndværk, der savner konkret handling i statsministerens åbningstale for at reducere de administrative byrder.