UgensErhverv.dk

Straffesag mod annoncehajer

Principiel straffesag mod annoncehajer starter i dag

06-05-2010

I dag indledes et nyt kapitel i bekæmpelsen af annoncehajer, når to af de mest berygtede danske annoncehajer sidder på anklagebænken i Københavns Byret sammen med 3 af deres topsælgere.

Håndværksrådet, der er hovederhvervsorganisation for 20.000 små og mellemstore virksomheder, indgav allerede i 2007 politianmeldelse mod de fem, som i dag sidder på anklagebænken.

Håndværksrådet, der gennem mange år har arbejdet for at bekæmpe de fupfirmaer, der især generer små og mellemstore virksomheder, har store forhåbninger til en domfældelse af sælgerne. Hvis sælgerne idømmes ubetingede fængselsstraffe vil det forhåbentligt blive så uattraktivt at være sælger for disse fupfirmaer, at firmaerne vil få problemer med at rekruttere sælger, hvis de risikere at skulle i fængsel for deres arbejde.

- Forbrydelserne har store menneskelige og økonomiske konsekvenser for de ganske almindelige små og mellemstore virksomheder, der kommer i annoncehajernes gab, og topsælgerne ved udmærket, hvad de gør. Vi forventer derfor en domfældelse, der sender et klart signal til den industri, fupfirmaerne i dag udgør både i Danmark og i udlandet, siger seniorjurist Jeppe Rosenmejer.

”fortsætter…”



Håndværksrådet har assisteret politi og anklagemyndigheder i en række sager mod annoncehajer, og det var Håndværksrådet, der stod bag den politianmeldelse tilbage i november 2007, der har ledt til at de to berygtede annoncehajer og deres sælgere nu sidder på anklagebænken. Og Håndværksrådet har indgået et samarbejde med Københavns Politi og Forbrugerombudsmanden til koordinering af indsatsen mod annoncehajer.

Håndværksrådet oplyser, at annoncehajerne Lasse Schou, der er idømt 2½ års fængsel i en anden annoncehajsag, og hans efterfølger Christian Johansen er tiltalt for bedrageri for deres deltagelse i selskaberne Telefonbøgerne ApS og Copenhagen Business Administration. Mere interessant er det, at 3 af deres topsælgere, som alle er kendte navne fra Lasse Schous berygtede Dansk Tele Support A/S, også er blevet tiltalt for bedrageri for som sælgere rent faktisk at have udført bedrageriet ved på et falsk grundlag at have snydt virksomheder til at betale store summer for værdiløse annoncer.

- Det vigtige ved denne sag er, at man nu retter skytset mod topsælgerne i annoncehajvirksomhederne og ikke kun firmaernes ejere. Lykkes det at dømme topsælgerne, vil det blive betydeligt nemmere at bekæmpe fupfirmaerne fremover. Bliver topsælgerne ikke dømt, vil vi i stedet stå i en situation, hvor det reelt bliver næsten risikofrit at arbejde i fupfirmaerne, selvom firmaernes metoder er ulovlige, siger Jeppe Rosenmejer.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Bygningsreglement med færre regler

Bygningsreglement med færre regler

Boligminister Jacob Mark (SF) oplyser i et svar til Mads Fug lede (DD), at reglerne for opførelse af sekundære bygninger – eksempelvis skure og annekser - skal være nemme at forstå og anvende i praksis

Statsrevisorerne med hård kritik: Kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

Statsrevisorerne med hård kritik: Kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

DSB godkendte tidsplaner, de vidste, ikke var realistiske, og har betalt for leverancer, der ikke var færdige. Købet af 50 ekstra tog skyldtes, at leverandøren skulle have forudbetaling på grund af likviditetsproblemer

Regeringen vil indføre ny type støttede boliger

Regeringen vil indføre ny type støttede boliger

Statsminister Mette Frederiksens åbningstale indeholdt ikke meget nyt for bygge- og anlægssektoren. Og så alligevel. Hun bebudede, at der indføres ”velfærdsboliger”

1874 indberetninger om året - mindst 215 millioner gange

1874 indberetninger om året - mindst 215 millioner gange

Hvor skal pengene komme fra? Spørgsmålet stilles af Dansk Håndværk, der savner konkret handling i statsministerens åbningstale for at reducere de administrative byrder.