UgensErhverv.dk

Færre penge til asfalt i Kolding

Penge fra asfalt-kontoen skal dække udgifter til snerydning

06-05-2010

Den ekstremt hårde vinter tidligere på året betyder, at der har været ekstra udgifter til glatførebekæmpelse og snerydning i Kolding Kommune. Det skal dækkes ind ved, at der bliver væsentligt færre penge til bl.a. ny asfalt, fortove og læskure.

Der er sat 6,9 mio. kr. af til vintervedligeholdelsen i år i Kolding, men indtil nu er der brugt 10,5 mio. kr. mere. Hvis vintervejret i november og december 2010 bliver som i de seneste tre år, forudser Teknisk Forvaltning, at de samlede ekstra udgifter løber op i 14,8 mio. kr.

Teknik- og Boligudvalget forklarer, at det er først og fremmest bilisterne, der kommer til at mærke efterslæbet fra den hårde vinter, for en stor del af pengene (8,3 mio. kr.) tages fra vedligeholdelse af vejene.

Men også gående kommer til at mærke konsekvenserne af den kolde og langvarige vinter. Der udføres kun de reparationer af fortovene, der er nødvendige for sikkerheden.

Teknik- og Boligudvalget har også besluttet at udsætte opsætningen af en støjskærm mellem Nørreskovgårdsvej og motorvejen. Vejdirektoratet er ved at undersøge om motorvejen skal udbygges til seks spor, og derfor udskydes opsætningen af støjskærmen indtil undersøgelsen er færdig.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Bygningsreglement med færre regler

Bygningsreglement med færre regler

Boligminister Jacob Mark (SF) oplyser i et svar til Mads Fug lede (DD), at reglerne for opførelse af sekundære bygninger – eksempelvis skure og annekser - skal være nemme at forstå og anvende i praksis

Statsrevisorerne med hård kritik: Kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

Statsrevisorerne med hård kritik: Kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

DSB godkendte tidsplaner, de vidste, ikke var realistiske, og har betalt for leverancer, der ikke var færdige. Købet af 50 ekstra tog skyldtes, at leverandøren skulle have forudbetaling på grund af likviditetsproblemer

Regeringen vil indføre ny type støttede boliger

Regeringen vil indføre ny type støttede boliger

Statsminister Mette Frederiksens åbningstale indeholdt ikke meget nyt for bygge- og anlægssektoren. Og så alligevel. Hun bebudede, at der indføres ”velfærdsboliger”

1874 indberetninger om året - mindst 215 millioner gange

1874 indberetninger om året - mindst 215 millioner gange

Hvor skal pengene komme fra? Spørgsmålet stilles af Dansk Håndværk, der savner konkret handling i statsministerens åbningstale for at reducere de administrative byrder.