Nyt 300 kvm. stort uddannelsescenter skal danne rammer for Wavins kursus- og besøgsaktiviteter
23-04-2010
Når Wavin i eftersommeren 2010 åbner dørene for et nyt uddannelsescenter i Hammel, vil ”eleverne” bestå af kommuner, rådgivere, entreprenører, kloakmestre mv., der kommer for at få del i Wavins know-how indenfor kloakanlæg og systemer til regnvandshåndtering.
Første spadestik på byggeriet blev taget forleden af Favrskovs borgmester Nils Borring, der udtrykte glæde over, at én af kommunens virksomheder investerer i fremtiden.
Med sine 300 kvm. vil uddannelsescentret danne de nye rammer for Wavins kursus- og besøgsaktiviteter, der årligt tæller ca. 4.000 gæster. Med det nye center vil kursisterne få en tumleplads, der giver plads til praktisk erfaring med hele Wavins produktpalette indenfor vand- og afløb.
Og da faciliteterne er opvarmede, kan kurserne afholdes hele året rundt. En fordel i en branche, hvor kursisterne oftest har travlt i sommerperioden og bedst har tid til at tage på kursus i vinterhalvåret.
Det er EM Byggefirmaet ApS, der er totalentreprenør på byggeriet.
”fortsætter…”
- De nye kursusfaciliteter vil give vores kursister og øvrige besøgende optimale betingelser for at dygtiggøre sig indenfor kloak- og regnvandssystemer, siger adm.direktør Ole Arenfeldt Jensen, som bl.a. har hentet inspiration til det nye center i Wavins franske søsterselskab, der i mange år har haft et velfungerende uddannelsescenter.
- Wavin tilbyder allerede i dag kurser indenfor bl.a. svejseteknik og afløbskonstruktion, men vil i lyset af nyere forskning, der viser, at vi står over for øgede regnvandsmængder, ydermere tilbyde uddannelse for både installatører, kommuner og andre bygherrer med høj fokus på regnvandshåndtering.
Byggeriet sættes i gang netop nu, hvor der er stor fokus på de nedslidte danske kloaker og hvor analyser påpeger, at den aktuelle renoveringsindsats kun udgør ca. 50% af behovet for blot at sikre det nuværende niveau i kloaksystemet, siger Ole Arenfeldt Jensen og tilføjer, at Wavin ønsker at gå foran og bl.a. være med til at sætte standarden for, hvordan produkterne installeres, så efterfølgende reparationsarbejder minimeres
Uddannelsescentret er endnu ikke navngivet, men der er udskrevet en konkurrence blandt Wavins medarbejdere, der forhåbentligt fører til et godt navn.
tøtte
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Vinduer, døre, trapper og kviste
Tysk kvalitets siden 1860!
Nedbrydning og Miljøsanering
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
DSB godkendte tidsplaner, de vidste, ikke var realistiske, og har betalt for leverancer, der ikke var færdige. Købet af 50 ekstra tog skyldtes, at leverandøren skulle have forudbetaling på grund af likviditetsproblemer
Statsminister Mette Frederiksens åbningstale indeholdt ikke meget nyt for bygge- og anlægssektoren. Og så alligevel. Hun bebudede, at der indføres ”velfærdsboliger”
Hvor skal pengene komme fra? Spørgsmålet stilles af Dansk Håndværk, der savner konkret handling i statsministerens åbningstale for at reducere de administrative byrder.
Ford sidder solidt på markedet for varebiler med tre ton totalvægt, og nu sender man en billigere kinesisk konkurrent på markedet. Er Ford begyndt at save i den gren, man selv sidder på?