Blad & Thygesen indgår nu i Mangor & Nagel
08-04-2010
Med virkning fra den 1. april indgår arkitektfirmaet Blad & Thygesen A/S i arkitektfirmaet Mangor & Nagel A/S. Dermed får nuværende og fremtidige kunder i de to virksomheder adgang til endnu stærkere kompetencer.
- Vi er utroligt glade for at byde Blad & Thygesen velkommen i Mangor & Nagel, siger adm. direktør Torben Nagel:
- Helle Blad og Peter Thygesen har opbygget en stærk virksomhed med solide kompetencer inden for bl.a. renoveringsopgaver, som de især udfører for en række boligselskaber og offentlige bygherrer. Det er et område, som vi selv har fokus på – ikke mindst i en tid, hvor store offentlige byggerier og boligselskaber står foran omfattende renoveringsarbejder, siger Torben Nagel.
Med tilgangen af de fem medarbejdere i Blad & Thygesen A/S kommer den samlede medarbejderskare i Mangor & Nagel op på 55.
”fortsætter…”
Helle Blad og Peter Thygesen stiftede deres virksomhed i 1986. Den har hjemme i Helsingør, og den fortsætter med de to stiftere og et øget antal medarbejdere:
- Vi er glade for at blive en del af Mangor & Nagel, fordi vi her kan finde et arbejdsfællesskab, der hviler på faglighed, erfaring og et fælles engagement i at skabe kvalitet for kunderne, siger Peter Thygesen, adm. direktør i Blad & Thygesen.
Blad & Thygesens tegnestue bliver liggende i Helsingør. Mangor & Nagel har kontorer i Frederikssund, Roskilde og København. Peter Thygesen skal indgå i Mangor & Nagel A/S& daglige ledelse. Den består desuden af Torben Nagel, Karsten Nagel, Lars Bech Jensen, Jacques Duelund Mortensen og Peter Foght-Sørensen.
Blad & Thygesen omsatte i 2009 for 8,5 mio. kr. Mangor & Nagel, der blev stiftet i 1948, er blandt landets største arkitektvirksomheder og omsatte i 2009 for 42 mio. kr.
tøtte
Tysk kvalitets siden 1860!
Fra Typehus til Drømme Villa
Tagdækkernes faldsikringssystem
Læs september 2026 udgaven her
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Lad os gøre det sammen
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
DSB godkendte tidsplaner, de vidste, ikke var realistiske, og har betalt for leverancer, der ikke var færdige. Købet af 50 ekstra tog skyldtes, at leverandøren skulle have forudbetaling på grund af likviditetsproblemer
Statsminister Mette Frederiksens åbningstale indeholdt ikke meget nyt for bygge- og anlægssektoren. Og så alligevel. Hun bebudede, at der indføres ”velfærdsboliger”
Hvor skal pengene komme fra? Spørgsmålet stilles af Dansk Håndværk, der savner konkret handling i statsministerens åbningstale for at reducere de administrative byrder.
Ford sidder solidt på markedet for varebiler med tre ton totalvægt, og nu sender man en billigere kinesisk konkurrent på markedet. Er Ford begyndt at save i den gren, man selv sidder på?