UgensErhverv.dk

Mønbroen i reparationsalderen

Omfattende reparationsarbejder på Mønbroen

29-03-2010

Vejdirektoratet fortsætter arbejdet med renovering af Mønbroen (Dronning Alexandrines bro) og har netop udbudt opgaver der omfatter omisolering med tilhørende betonreparationer.

Den 750 meter lange, smukke bro, der er designet af professor Anker Engelund, blev indviet den 30. maj 1943 og er nu for alvor kommet i reparationsalderen.

tøtte

Se udbuddet ”Reparation af Mønbroen her…”


Se alle Vejdirektoratets udbud af driftsarbejder her…


Brochurer

Statsrevisorerne med hård kritik: Kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

Statsrevisorerne med hård kritik: Kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

DSB godkendte tidsplaner, de vidste, ikke var realistiske, og har betalt for leverancer, der ikke var færdige. Købet af 50 ekstra tog skyldtes, at leverandøren skulle have forudbetaling på grund af likviditetsproblemer

Regeringen vil indføre ny type støttede boliger

Regeringen vil indføre ny type støttede boliger

Statsminister Mette Frederiksens åbningstale indeholdt ikke meget nyt for bygge- og anlægssektoren. Og så alligevel. Hun bebudede, at der indføres ”velfærdsboliger”

1.874 indberetninger om året - mindst 215 millioner gange

1.874 indberetninger om året - mindst 215 millioner gange

Hvor skal pengene komme fra? Spørgsmålet stilles af Dansk Håndværk, der savner konkret handling i statsministerens åbningstale for at reducere de administrative byrder.

De må tage sig til hovedet hos Volkswagen

De må tage sig til hovedet hos Volkswagen

Ford sidder solidt på markedet for varebiler med tre ton totalvægt, og nu sender man en billigere kinesisk konkurrent på markedet. Er Ford begyndt at save i den gren, man selv sidder på?