UgensErhverv.dk

Arkitektpris til Hörmann KG

Hörmann KG får pris som foretrukken arkitektpartner

22-03-2010

Hörmann KG vandt guld i Architects Partner Awards, der blev overrakt på den
prestigefyldte arkitektmesse Contractworld i Hannover for nylig. Hörmann blev udnævnt foran ni andre finalister, som virksomheden med det bedste salgskoncept overfor arkitekter i kategorien ”Døre og Porte”.

Bag udnævnelsen står det tyske arkitektfagblad AIT, der i efteråret 2009 gennemførte en rundspørge blandt 1.000 arkitektkontorer i Tyskland. Opgaven var at vurdere kvaliteten af virksomhedernes salgsarbejde overfor arkitekterne. Prisen Architects Partner Award gives som en anerkendelse af et forbilledligt samarbejde med arkitekter.

- Vi ved, at arkitekterne får rigtig mange henvendelser og ofte er marketingmaterialet til mere besvær end gavn. Vi er naturligvis stolte af prisen, for det understreger, at Hörmann lægger vægt på, at salgsarbejdet overfor arkitekter, også kan være en væsentlig og inspirerende informationskilde, fortæller Peter Lassen, Hörmann Danmark AS.

”fortsætter…”


Èn af Hörmanns kommunikationsindsatser overfor arkitekter er virksomhedens eget arkitekturmagasin ”PORTAL”, der udsendes tre gange om året. Magasinet beretter om førende, internationale byggeprojekter, i en form, der giver solid baggrundsinformation og kommentarer fra de ansvarlige arkitekter bag.

Desuden bringer Hörmann, i PORTAL, nyhederne fra virksomheden til både industri, offentlige byggerier og private.

Udover prisen for det bedste salgskoncept vandt to medarbejdere fra Hörmann sølv for særlig kompetent rådgivning overfor arkitekter. Alt i alt blev virksomheden og de lokale medarbejdere præmieret i syv produktkategorier.

tøtte


Brochurer

Statsrevisorerne med hård kritik: Kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

Statsrevisorerne med hård kritik: Kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

DSB godkendte tidsplaner, de vidste, ikke var realistiske, og har betalt for leverancer, der ikke var færdige. Købet af 50 ekstra tog skyldtes, at leverandøren skulle have forudbetaling på grund af likviditetsproblemer

De må tage sig til hovedet hos Volkswagen

De må tage sig til hovedet hos Volkswagen

Ford sidder solidt på markedet for varebiler med tre ton totalvægt, og nu sender man en billigere kinesisk konkurrent på markedet. Er Ford begyndt at save i den gren, man selv sidder på?

Konkurser i byggeriet (Uge 41/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 41/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Debat: Varmepuljemidler havner i de forkerte lommer

Debat: Varmepuljemidler havner i de forkerte lommer

Regeringens forslag om at tilføre flere midler til fjernvarmepuljen risikerer at ramme ved siden af målet, lyder det fra brancheorganisationen Varmepumpeindustrien (VPI)