UgensErhverv.dk
Beton-flise med sydlandsk stemningIBF Strukturflisen er fremstillet ved en speciel v

Beton-flise med sydlandsk stemning

Vådstøbningen gør betonens struktur blødere end normalt

20-03-2010

Forestil dig en hed sommerdag på Piazza del Campo i Sienna. Drøm dig hen til smalle italienske gader med gadehandel, cafeer, duft af friske tomater og krydderier - og masser af liv. Tag også tankens flugt til de franske orangerier i herskabelige slotshaver med duft af citrus og orangetræer.

Denne stemning kan du nu bringe hjem til din egen bolig.

IBF Strukturflisen er en sydlandsk inspireret flise der netop nu er kommet på markedet. Flisen kan bruges både inde og ude, f.eks. i haveanlæg, på terasser, gangstier og i atriumgårde og udestuer. Flisen kan også anvendes indenfor, eksempelvis på badeværelsesgulvet, hvilket vil give associationer til romerske bade.

IBF Strukturflisen er fremstillet ved en speciel vådstøbning, som giver en tæt og helt glat overflade med smuk prægning. Vådstøbningen gør betonens struktur blødere end normalt , og det håndbyggede mønster får flisen til at minde om det dyre sandsten.

Strukturflisen leveres i farverne lys sand og mørk sand og i formaterne 30x30, 30x60 og 60x60 cm. Derudover findes flisen i forskellige cirkelformater. Det giver mulighed for at danne spændende, smukke og individuelle læggemønstre. Flisen er 4 cm tyk, og vægten er ca. 90 kg. pr. m2.

tøtte


Brochurer

Statsrevisorerne med hård kritik: Kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

Statsrevisorerne med hård kritik: Kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

DSB godkendte tidsplaner, de vidste, ikke var realistiske, og har betalt for leverancer, der ikke var færdige. Købet af 50 ekstra tog skyldtes, at leverandøren skulle have forudbetaling på grund af likviditetsproblemer

De må tage sig til hovedet hos Volkswagen

De må tage sig til hovedet hos Volkswagen

Ford sidder solidt på markedet for varebiler med tre ton totalvægt, og nu sender man en billigere kinesisk konkurrent på markedet. Er Ford begyndt at save i den gren, man selv sidder på?

Konkurser i byggeriet (Uge 41/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 41/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Debat: Varmepuljemidler havner i de forkerte lommer

Debat: Varmepuljemidler havner i de forkerte lommer

Regeringens forslag om at tilføre flere midler til fjernvarmepuljen risikerer at ramme ved siden af målet, lyder det fra brancheorganisationen Varmepumpeindustrien (VPI)