Fusionen mellem Dansk Byggeri og Tekniq er forventelig og naturlig, mener arbejdstagerne.
13-12-2004
Meddelelsen om fusionsforhandlingerne mellem de to arbejdsgiverorganisationer kommer ikke som den store overraskelse for de øvrige spillere i organisationslandskabet.
I en kommentar ønsker BAT arbejdsgiverne held og lykke med fusionsplanerne og betegner fusionen som en naturlig konsekvens af de strukturforandringer, der i øjeblikket sker indenfor bygge- og anlægsbranchen. Når virksomhedsstrukturen forandrer sig stilles der nye krav til de organisationer, der repræsentere dem.
Samtidigt noterer BAT sig, at foruden administrative og politisk rationaliseringsgevinster, så er et af de erklærede formål med fusionen at opnå øget politisk indflydelse.
- Det lå allerede i kortene, at Danske Entreprenører og BYG ved fusionen til Dansk Byggeri lavede plads til at etablere en endnu større arbejdsgiverforening sammen med arbejdsgiverne indenfor installationsbranchen, siger kartellets formand John Larsen, der ser fusionen som en generel tendens på arbejdsgiverside.
- Endemålet for sammenslutningen er naturligvis at samle hele DA-arbejdsgiverkredsen inden for bygge og anlæg i én organisation. Det er nogenlunde samme model som eksisterer på industriens område, og som også begynder at tegne sig indenfor handels- og serviceområdet. Arbejdsgiverne samler sig inden for de enkelte brancher og strukturrationaliserer deres aktiviteter, mener John Larsen som opfordrer til at fagbevægelsen nu går i tænkeboks for at komme med evt. modtræk.
- Vi må nu på arbejdstagerside stille os selv de rigtige spørgsmål i forhold til, hvad fusionen betyder for vores fremtidige samarbejde og forhandlinger med arbejdsgiverne, konkluderer John Larsen.
- mir
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Tysk kvalitets siden 1860!
Online leasing af varebiler med ét klik.
Dansk importør af Bobcat
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Vinduer, døre, trapper og kviste
Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner
Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej