UgensErhverv.dk

Dansk Byggeri roser regeringsgrundlag

Dansk Byggeri roser det nye regeringsgrundlag for at tage fat om krisen og fastholde ambitiøse mål om et rigere Danmark

24-02-2010

Dansk Byggeri har ros til statsministeren for fremlæggelse af et bredt grundlag for arbejdet i de næste mange år.
Organisationen vurderer, at der er signaler om en fortsat stram styring af de offentlige udgifter, som tager hensyn til behovet for en hurtig indsats mod aktuelle problemer på arbejdsmarkedsområdet - uden at miste målet om at udvide arbejdsudbuddet på sigt frem mod 2020.

- Der er her og nu problemer, som skal løses. Beskæftigelsen falder, og det problem skal håndteres, men samtidig er det positivt, at regeringen fastholder det langsigtede perspektiv. Jeg vil især fremhæve tre væsentlige aspekter i regeringsgrundlaget, som peger fremad. For det første indsatsen for at øge arbejdsudbuddet, for det andet initiativer for energieffektivisering af Danmark og endelig indsatsen for en effektiv og ubureaukratisk offentlig sektor, siger Lars Storr-Hansen, Dansk Byggeri.

Han glæder sig over, at regeringen fastholder en krisebevidsthed, som aktuelt handler om at fastholde beskæftigelsen og om at investere og sætte gang i økonomien.

”fortsætter…”





- De store ambitioner, som regeringen har for Danmark i de kommende ti år, lader sig ganske enkelt ikke realisere uden en stor vilje til at investere og skabe de rette rammer. I den sammenhæng er det vigtigt at sondre mellem offentligt forbrug og offentlige investeringer. Det er også positivt, at regeringen lægger vægt på en effektivisering og konkurrenceudsættelse af den offentlige sektor.

Vi mener dog, at regeringen uden større problemer kunne hæve ambitionerne for offentlig konkurrenceudsættelse fra de 31,5 pct. til op mod de 40 pct. Dansk Byggeri har beregnet, at der meget enkelt kunne realiseres milliardgevinster, hvis kommunerne blev bedre til at lære af hinandens erfaringer på området, fremhæver Lars Storr-Hansen.

Dansk Byggeri undrer sig imidlertid over, at regeringsgrundlaget helt forbigår at nævne den indsats, som byggeriet kan levere i forbindelse med energieffektivisering af Danmark.

- 40 pct. af energiforbruget er bundet i bygninger, og det ville være naturligt at nævne, at regeringens mål om at gøre energiforbruget fossilfri og Danmark energieffektivt afhænger af en meget stor indsats og omstillingsevne i en moderne byggesektor, påpeger Lars Storr-Hansen.

tøtte

Brochurer

Kæmpe skandale: Statsrevisorerne kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

Kæmpe skandale: Statsrevisorerne kalder DSB’s køb af IC5-tog 'meget utilfredsstillende'

DSB godkendte tidsplaner, de vidste, ikke var realistiske, og har betalt for leverancer, der ikke var færdige. Købet af 50 ekstra tog skyldtes, at leverandøren skulle have forudbetaling på grund af likviditetsproblemer

Er du opmærksom på de nye regler for totalvægt?

Er du opmærksom på de nye regler for totalvægt?

Siden 1. juli har samme regler gjaldt for varebiler med en totalvægt over 2,5 ton, som gælder for lastbiler, og det forsøger Iveco at omstille sig til

Stilladsspecialister får fælles ejer

Stilladsspecialister får fælles ejer

Investeringsvirksomheden Waterland, der i forvejen ejer Norisol, har købt Dansk Stillads Service. De to virksomheder kommer dermed til at arbejde tæt sammen