UgensErhverv.dk
Ulovlige østfirmaer presser danske håndværkere- Bødeniveauet for at ovetræde reglerne skal tidob

Ulovlige østfirmaer presser danske håndværkere

Håndværksrådet vil have stoppet østeuropæiske firmaer, som arbejder uden for de danske regler

11-02-2010

- Østaftalen og den totale åbning mod øst har skabt massive problemer med østeuropæiske byggevirksomheder, der ustraffet bryder de danske regler.

Det fastslår Håndværksrådet.
-Danske håndværksvirksomheder ser sig underløbet af polske, ungarske og rumænske firmaer, hvis medarbejdere arbejder uden for de danske regler. Det må stoppes med større bøder og mere kontrol, mener Håndværksrådet, der repræsenter 20.000 små og mellemstore virksomheder ,heraf 6.000 i byggefagene.

Håndværksrådet mener, at der må indføres nogle meget strammere regler og krav. Erfaringerne viser, at den seneste politiske stramning fra partierne bag aftalen om bl.a. andet RUT-registret, der registrerer udenlandsk arbejdskraft i Danmark, ikke er tilstrækkelig.

- Ingen kan have noget imod sund konkurrence, men på kort tid har problemet med massive regelbrud vokset sig meget, meget stort. Danske håndværksvirksomheder, der i forvejen er ramt af krisen, bliver presset ud af markedet af udenlandske entreprenører, som hverken følger de danske love, arbejdsmiljøregler eller de faglige spilleregler i den danske byggebranche, siger Anne Holm Sjøberg, der er chef for Håndværksrådets politiske afdeling.

”fortsætter…”



Håndværksrådet modtager løbende meldinger fra medlemsvirksomheder, der er frustrerede over, at det kan svare sig for østfirmaer at bryde reglerne. Og det er ikke kun i sommerhuse og private boliger, de ulovlige østarbejdere huserer. Ofte er der tale om større, velorganiserede byggerier, hvor østeuropæiske håndværkere arbejder ulovligt til dumping-priser.

- Når jeg i min hverdag som malermester færdes på de københavnske byggepladser, kan jeg konstatere en del eksempler på manglende overholdelse af sikkerheden. Og på flere af de største byggepladser udføres arbejdet ofte ikke af danske håndværkere.
Dér har vi behov for en øget kontrol med, at love, regler og aftaler overholdes på lige fod med de danske virksomheder, som har orden i sagerne, siger Glenn Larsen, formand for Danske Malermestre og bestyrelsesmedlem i Håndværksrådet.

Håndværksrådet foreslår derfor både mere kontrol og væsentlig større bøder for at bryde reglerne.

- Risikoen ved at arbejde ulovligt og f.eks. ikke tilmelde sig RUT-registret er tydeligvis ikke høj nok. Vi foreslår, at bødeniveauet tidobles, så det ikke længere kan svare sig at bryde reglerne. Samtidig skal det være lettere at tjekke, hvem der arbejder på både de små og større byggepladser, siger afdelingschef Anne Holm Sjøberg.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Er du opmærksom på de nye regler for totalvægt?

Er du opmærksom på de nye regler for totalvægt?

Siden 1. juli har samme regler gjaldt for varebiler med en totalvægt over 2,5 ton, som gælder for lastbiler, og det forsøger Iveco at omstille sig til

Stilladsspecialister får fælles ejer

Stilladsspecialister får fælles ejer

Investeringsvirksomheden Waterland, der i forvejen ejer Norisol, har købt Dansk Stillads Service. De to virksomheder kommer dermed til at arbejde tæt sammen

Ekstra 200 millioner kroner til Fjernvarmepuljen næste år

Ekstra 200 millioner kroner til Fjernvarmepuljen næste år

Varmepumpeindustrien mener ikke, at det skaber basis for flere fjernvarmeprojekter, fordi problemet ikke er økonomien, men at projekterne ikke kan realiseres

København vil fjerne flyrute mellem Aarhus og Hovedstaden

København vil fjerne flyrute mellem Aarhus og Hovedstaden

Dansk Erhverv advarer mod, at et flertal i København fjerner vandflyverens miljøgodkendelse