UgensErhverv.dk

Effektivt byggeri i Øresundsregionen

Fælles it-baserede løsninger skal optimere byggeriet og skære toppen af byggeomkostningerne i Øresundsregionen

20-01-2010

Danske og svenske forskere har indledt et samarbejde for at harmonisere byggesektoren i landene på hver side af Øresund. Fælles it-baserede løsninger skal optimere byggeriet og skære toppen af byggeomkostningerne
Forskerne har fået ni millioner kroner fra EU-programmet Interreg til et fælles forskningsprojekt, der skal stimulere og udvikle fælles procedurer for byggesektoren på hver side af Øresund.

Potentialet i en fælles byggesektor er enormt. Der investeres årligt ca. 80 milliarder kroner i forskellige byggeprojekter i regionen. Men fordi strukturer, normer og traditioner er så forskellige, er der store barrierer for at etablere et mere formaliseret samarbejde mellem de to landes offentlige og private aktører. Det betyder, at regionen går glip af fordele som optimering af byggeprocessen og lavere byggeomkostninger.

-Det nye Interregprojekt skal medvirke til at stimulere udvikling og industrialisering af et bæredygtigt byggeri i regionen, uanset om det handler om nyt byggeri eller renovering, understreger Interregs projektleder lektor Jan Karlshøj, DTU Byg.

”fortsætter…”




Centralt for projektet er et forsøg på at brede det digitale samarbejde ud over landegrænserne.
I Danmark har eksempelvis det statslige initiativ Det Digitale Byggeri bidraget til at fremme it-baserede bygningsmodeller, men der mangler en international koordinering inden for dette område. Ved at benytte sådanne it-baserede løsninger og projektere et byggeri digitalt kan eventuelle fejl på byggepladsen undgås, og omkostningerne reduceres betragteligt.

- Vi vil lægge meget vægt på, at de digitale værktøjer er tilpasset den bedste praksis i de to lande, fremtidens digitale verden og en ny-industrialisering af byggeriet, og at de får en hurtig og stor udbredelse, siger seniorforsker Niels Haldor Bertelsen, Statens Byggeforskningsinstitut ved Aalborg Universitet.

Projektet er netop gået i gang, og deltagerne kommer fra bl.a. Lunds Tekniska Högskola, Danmarks Tekniske Universitet og Statens Byggeforskningsinstitut ved Aalborg Universitet.

Initiativet til det nye projekt kommer fra forskerne, men både i Danmark og Sverige deltager myndigheder og virksomheder. I første omgang er det hensigten, at projektet skal øge kendskabet til det danske og svenske marked. Næste skridt er at forsøge at påvirke de enkelte landes nationale struktur, således at der i fremtiden kan etableres et fælles Øresundsmarked for den danske og svenske byggesektor.

tøtte


Brochurer

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • CE Nielsen ApS

    CE Nielsen ApS

    Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring

  • Privatgrossisten

    Privatgrossisten

    Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • Magasinet Gulv

    Magasinet Gulv

    Læs september 2026 udgaven her

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • ERS Rengøring

    ERS Rengøring

    Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring

Ekstra 200 millioner kroner til Fjernvarmepuljen næste år

Ekstra 200 millioner kroner til Fjernvarmepuljen næste år

Varmepumpeindustrien mener ikke, at det skaber basis for flere fjernvarmeprojekter, fordi problemet ikke er økonomien, men at projekterne ikke kan realiseres

Venstrefløj vil fjerne flyrute mellem Aarhus og København

Venstrefløj vil fjerne flyrute mellem Aarhus og København

Dansk Erhverv advarer mod, at et flertal i København fjerner vandflyverens miljøgodkendelse

3F: Arbejdsmarkedsfond har spillet fallit

3F: Arbejdsmarkedsfond har spillet fallit

Underbetaling hos underentreprenør har ingen konsekvens for hovedentreprenører. Ifølge 3F er det en gratis omgang for hvervgivere at vælge underleverandører, der underbetaler uorganiserede, udstationerede kolleger