Virksomhedernes finansieringssituation er fortsat vanskelig, viser ny DI-undersøgelse
07-01-2010
Selv om der er en svag bedring i syne, så melder stadig omkring halvdelen af de danske virksomheder om problemer, når det gælder om at få et lån. Også blandt de virksomheder, der i forhold til omsætningen er gået uændret eller ligefrem positivt gennem krisen, er der meldinger om fortsat vanskelige finansieringsmuligheder.
Det viser en DI-undersøgelse, hvor DI har spurgt 562 virksomheder.
- Det er tydeligvis stadig et problem, og som desværre nok kommer til at vare et stykke tid endnu. Vi får meldinger om, at det stadig er meget svært at få kredit – også for virksomheder med en ganske fornuftig udvikling i omsætningen, konstaterer DI’s erhvervsøkonomiske chef, Kent Damsgaard.
Han påpeger derfor vigtigheden af, at bankerne virkelig vurderer hver enkelt virksomhed og hver enkelt virksomheds økonomi og de projekter, som de kommer med.
- Vores opfordring til bankerne er nøje at vurdere den enkelte virksomhed og ikke slå store grupper af virksomheder over samme kam, lyder det fra Kent Damsgaard.
Han peger på, at det samtidig er vigtigt, at virksomhederne virkelig sørger for at være klædt godt på, når de går i banken, da det er et helt andet finansieringsklima, der gælder nu end tidligere
tøtte
Tagdækkernes faldsikringssystem
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Læs september 2026 udgaven her
Fra Typehus til Drømme Villa
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Underbetaling hos underentreprenør har ingen konsekvens for hovedentreprenører. Ifølge 3F er det en gratis omgang for hvervgivere at vælge underleverandører, der underbetaler uorganiserede, udstationerede kolleger
Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet