Nyt system gør det lettere at forankre tagkonskruktionen efter spærene er rejst på det nye hus.
17-12-2009
I et nyt hus skal taget forankres forsvarligt til den underliggende konstruktion. Det sker normalt ved at forankre spærene direkte til fundamentet. Indtil nu har det været en omstændelig proces, men nu kommer der et nyt system, der forenkler processen og samtidig gør forankringen endnu mere sikker.
Det er landets førende producent af bygningsbeslag, Simpson Strong-Tie, som har opfundet det nye system, der kan gøre danske husbyggerier mere sikre.
- Der er ingen tvivl om, at vi i Danmark kan gøre det meget bedre, når det kommer til sikring og forankring af tage i nye byggerier. Det har indtil nu foregået på forskellige måder, hvor montageprocessen har været todelt og med store muligheder for fejl. Det vil vi gerne gøre op med og samtidig skabe en lettere og mere tilgængelig proces for den enkelte håndværker og tømrer, der skal stå for processen ude på byggepladsen, siger Niels Friis, der er produktchef hos Simpson Strong-Tie, hvis danske afdeling holder til i Odder.
Stærk forbindelse
Nyskabelsen fra Simpson Strong-Tie hedder ”Wind Secure” og består af en række komponenter, der gør det muligt, at foretage forankringen efter, at fundamentet med termoblokke er færdig, og bagmur og spær er rejst. Dermed kan man som noget grundlæggende nyt forankre taget efter spærene er rejst, hvilket gør det noget lettere at arbejde med nye huse.
- Med ”Wind Secure” kan man nu få en stærkere forbindelse mellem tagkonstruktion og betonfundamentet og dermed en sikker forankring af tagkonstruktionen. Det giver en mere solid tagkonstruktion, der bedre kan modstå hård belastning - for eksempel i stormvejr, fortæller Niels Friis, der også peger på, at ”Wind Secure” gør arbejdet hurtigere og lettere.
- ”Windsecure” systemet sparer tid ude på byggepladsen, fordi montagen i fundamentet og spærret foregår i samme arbejdsgang, tilføjer Niels Friis.
- mir
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Tagdækkernes faldsikringssystem
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Vinduer, døre, trapper og kviste
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Lad os gøre det sammen
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Underbetaling hos underentreprenør har ingen konsekvens for hovedentreprenører. Ifølge 3F er det en gratis omgang for hvervgivere at vælge underleverandører, der underbetaler uorganiserede, udstationerede kolleger
Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet