UgensErhverv.dk

Europæisk pris til DR Byen

Fik arbejdsmiljøprisen European Good Practice Award 2004.

24-11-2004

Arbejdsmiljøet under byggeriet i DR byen er i europæisk mesterskabsklasse. Det er nu blevet belønnet med prisen European Good Practice Award 2004, som DR Byen deler med 4 andre europæiske byggerier. I alt 25 lande havde indstillet byggerier til konkurrencen.

- DR Byen har fra starten sat klar fokus på sikkerheden i planlægningen af byggeriet og i den daglige ledelse af sikkerhedsarbejdet, derfor glæder jeg mig på DR Byens vegne over den velfortjente pris, siger Arbejdstilsynets direktør Jens Jensen, der tror på en positiv afsmittende effekt på det øvrige danske byggeri.

- Det er min opfattelse, at erfaringerne fra DR Byen kan bruges på andre byggepladser, fordi der arbejdes systematisk med information og med sikkerheden i alle byggeriets faser, lyder det fra Jens Jensen.
DR Byen har især været god til kommunikation på byggepladsen bl.a. gennem byggepladsavis, opslagstavle, elektronisk ugebrev, kampagner, sikkerhedsmøder, obligatoriske og frivillige sikkerhedskurser og arbejder med en såkaldt ’ambassadør’ ude på byggepladsen, som skal styrke den daglige kommunikation mellem håndværkere og byggeledelse.

Bygherren styrer miljøet
Tilrettelæggelsen af arbejdet med arbejdsmiljøet i DR Byen har været atypisk. Det er nemlig bygherren selv, der har valgt at tage ansvaret på sig, hvor det ofte er de store entreprenører, der bærer ansvaret alene.

- Normalt har bygherren naturligvis et medansvar via arbejdsmiljøloven, men derudover har vi i DR Byen valgt at gøre mere ud af det. For vi kan desværre se, at områder som sikkerhed ikke altid varetages tilstrækkeligt, hvis det overlades til entreprenørerne alene at tage sig af det. Arbejdsmiljøet kræver vedvarende opmærksomhed. Denne overvågning foregår bedst, hvis det er bygherren, der sætter dagsordenen, og det gør vi her i DR Byen, forklarer projektdirektør Kjeld Boye-Møller.

I DR Byen sørgede bygherren for fælles kantine og fælles omklædning til alle, vedligeholdelse af veje og toiletter på byggepladsen, vagt/security, logistik og koordination af kranerne på pladsen. Samtidig er der et økonomisk incitament indbygget i miljøarbejdet, idet der hvert halve år uddeles arbejdsmiljøpriser og optjent sikkerhedsbonus til de arbejdssjak, der er gode til at overholde sikkerhedsreglerne. De mindre dygtige sjak tildeles minuspoints og får derfor mindre bonus.

- mir

Brochurer

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Det offentliges egne betalingsfrister er elastik i metermål

Virksomheder risikerer at skulle betale moms af udført arbejde for eksempelvis staten og kommunerne, FØR det offentlige selv har betalt deres regninger

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 45/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Arbejdskriminalitet koster milliarder

Der findes ingen dansk opgørelse over omkostningerne ved arbejdskriminalitet – eksempelvis social dumping – men i Sverige skønnes det at løbe op i milliarder af kroner

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Klimatilpasning skal udvikle danske byer og ikke blot beskytte dem

Danske byer bliver i dag klimatilpasset, som om vandet følger kommunegrænser og lovparagraffer. Det giver dyre og mangelfulde løsninger. En ny rapport viser en anden vej