UgensErhverv.dk

RUC vil bygge bro til Tyskland

Der skal også bygges nye kulturelle broer mellem Danmark og Tyskland i kølvandet på en kommende fast forbindelse

26-11-2009

Hvad skal der til for, at den planlagte faste forbindelse over Femern Bælt ikke kun ender som en motorvej over det sidste stykke åbne vand på strækningen fra Nordkap til Syditalien, men i stedet kan føre til, at der bygges nye kulturelle broer mellem Danmark og Tyskland?

Det er hovedspørgsmålet i et nyt, kombineret forsknings- og formidlingsprojekt med base på RUC’s Institut for Kultur og Identitet (CUID). Projektet modtager støtte fra Vækstforum Sjælland og RUC.

Det er studielektor Karen-Margrete Frederiksen og lektor Klaus Schulte fra CUID, som står i spidsen for forskergruppen bag projektet, og de inviterer alle interesserede til åbnings- og debatarrangement den 3. december. Her vil forskellige oplægsholdere præsentere idéerne bag projektet og lægge op til debat om de interkulturelle og sproglige forhold og udfordringer, som nøglepersoner inden for erhvervslivet, undervisning, kulturliv m.m. vil møde i forbindelse med etableringen af den faste forbindelse over Femern Bælt.

”fortsætter…”




Klaus Schulte uddyber:

- Desværre er den gængse forestilling herhjemme, at man – foruden lidt gebrokkent ”durch, für, gegen, über…” med dertil hørende fagter – kan klare det hele på engelsk. Og det udgør en enorm barriere for en optimal forståelse af hinanden.

Denne form for vanetænkning, som desværre cementeres af visse sprogpolitiske tendenser i Danmark, har dels afholdt folk fra overhovedet at opsøge eksisterende muligheder for forretningsmæssigt, politisk, administrativt og kulturelt samarbejde mellem danske og tyske parter, og har givetvis også ødelagt en del lovende kontakter eller gjort dem meget besværlige.

Gruppen bag projektet er forskere fra hhv. CUID, RUC&s Center for sproglige og interkulturelle kompetencer (LICS) og Professionshøjskolen UCC og omfatter endvidere forskere fra Humboldt Universität Berlin og Ernst-Moritz-Arndt Universität i Greifswald.

Til åbningsarrangementet vil lektor Lisbeth Verstraete Hansen, CBS, og professor Bernd Henningsen, Humboldt Universität Berlin, desuden være tilstede. De vil med udgangspunkt i deres forskning ridse nogle af de interkulturelle rammer op, som har betydning for de dansk-tyske samarbejdskontakter omkring broprojektet, herunder erhvervslivets behov for fremmedsproglige kompetencer. Især tysk.

tøtte

Brochurer

3F: Arbejdsmarkedsfond har spillet fallit

3F: Arbejdsmarkedsfond har spillet fallit

Underbetaling hos underentreprenør har ingen konsekvens for hovedentreprenører. Ifølge 3F er det en gratis omgang for hvervgivere at vælge underleverandører, der underbetaler uorganiserede, udstationerede kolleger

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet