UgensErhverv.dk

Vand-design i det urbane miljø

Verdensstjerne inden for vanddesign giver forelæsning på LIFE i eftermiddag

18-11-2009

Landskabsarkitekten og kunstneren Herbert Dreiseitl gæster i dag Danmark i forbindelse med en længe ventet offentlig forelæsning om vand i det urbane miljø på LIFE - Det Biovidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet.

Herbert Dreiseitl vil her løfte sløret for idéerne bag flere af sine prisbelønnede projekter om bæredygtig og kunstnerisk vandplanlægning i bl.a. Singapore, Frankrig og Australien og samtidig inspirere danske landskabsarkitektstuderende, forskere, tegnestuer og ingeniører med nye input inden for international vandplanlægning.

Herbert Dreiseitl vil i eftermiddag fortælle om Water Scapes - kunstneriske og bæredygtige løsninger på, hvordan man integrerer bæredygtige vandmiljøer i byerne, så det bidrager til øget livsglæde og velvære for byens borgere. Water Scapes er båret af tanken om, at vand er understøttende for alt liv - en naturlig del af landskabet, bykulturen og kunsten.


”fortsætter…”




Herbert Dreiseitl har i de senere år markeret sig internationalt som en af de stærkeste kræfter inden for sit felt. Han har således designet nyskabende, smukke og bæredygtige vandmiljøer til parker, byområder og offentlige pladser overalt i verden.

Han har derfor rigtig meget at byde ind med, når forventningsfulde studerende på landskabsarkitektuddannelsen på LIFE, forskere, erhvervsfolk, kommunale byplanlæggere, miljø- og teknikforvaltere, spildevandsingeniører og andre interesserede i dag møder op for at blive udfordret i deres faglighed.

Vand i det urbane miljø er et vigtigt forskningsområde på LIFE, og Herbert Dreiseitls besøg er derfor også et led i den store strategiske forskningssatsning inden for vand - ViVa Water Research Initiative.

tøtte

Læs mere om ViVa Water Research Initiative her…

Brochurer

3F: Arbejdsmarkedsfond har spillet fallit

3F: Arbejdsmarkedsfond har spillet fallit

Underbetaling hos underentreprenør har ingen konsekvens for hovedentreprenører. Ifølge 3F er det en gratis omgang for hvervgivere at vælge underleverandører, der underbetaler uorganiserede, udstationerede kolleger

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet