UgensErhverv.dk
XL-Byg termograferer DanmarkEt afslørende termografifoto er et godt udgangspun

XL-Byg termograferer Danmark

Få termograferet huset for under en tusse og lav en slagplan for energirenovering

23-10-2009

XL-Byg introducerer et helt nyt energikoncept, hvor termografering er omdrejnings-punktet for at opnå lavere energiomkostninger for danske boligejere og øget beskæftigelse for landets håndværkere.

Danskerne kan nemlig stadig spare mange penge ved at energirenovere deres hjem gennem ekstra isolering og udskiftning af døre og vinduer. Og med et termofoto til en absolut overkommelig pris kan man enkelt og effektivt se, hvor varmetabet er størst og hvor besparelsesprojekterne skal igangsættes.
Renoveringsprojekterne vil derfor også bidrage til beskæftigelsen hos XL-Byg kædens håndværkerkunder.

Termografi er en metode til måling af selv meget små temperaturforskelle ved hjælp af et varmefølsomt kamera. Et termografibillede, der er taget af huset udefra, afslører på en meget overbevisende måde med gule og røde farver, hvor huset tillader varme at slippe ud - og dermed også hvor der er utætheder, kuldebroer eller hvor isoleringen ikke er god nok.
Termograferingen tager altså bogstavelig talt husets temperatur, og fordelen er, at det er hurtigt og nemt at undersøge store områder på forholdsvis kort tid.

”fortsættes…”





For under tusind kroner kan danskere med boliger, der er mere end 10 år gamle, gennem XL-Byg få termograferet deres hus udefra og få en rapport med 4-6 billeder, der viser, hvor varmetabet er størst og dermed også, hvor isoleringen ikke er god nok. Fyres der for fuglene, er det nærliggende, at privatkunden ønsker at gennemføre et renoveringsprojekt.

Det er disse projekter, XL-Byg ønsker at involvere deres mange gode håndværkerkunder i. Håndværkere opfordres derfor til at aflevere deres visitkort i det lokale XL-Byg Profcenter, så forretningen kan henvise kunden til håndværkeren, når projektet skal igangsættes.

tøtte


Brochurer

3F: Arbejdsmarkedsfond har spillet fallit

3F: Arbejdsmarkedsfond har spillet fallit

Underbetaling hos underentreprenør har ingen konsekvens for hovedentreprenører. Ifølge 3F er det en gratis omgang for hvervgivere at vælge underleverandører, der underbetaler uorganiserede, udstationerede kolleger

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet