UgensErhverv.dk
Markante højhuse skal renoveresRenoveringen af højhusene skal gennemføres frem ti

Markante højhuse skal renoveres

Moe & Brødsgaard og JJW skal renovere KAB’s højhuse ved Søndermarken på Frederiksberg

13-10-2009

Moe & Brødsgaard har sammen med arkitekterne JJW vundet opgaven at renovere 5 højhuse på Frederiksberg ved Søndermarken for boligelskabet KAB.
Der er tale om en omfattende renoveringsopgave, der indeholder renovering af facader, nye vinduer, faldstammer, nye vandstigestrenge, nyt varmeanlæg, nye el-installationer, nyt ventilationsanlæg, kloak og skimmelsvampeudbedring.

Projektchef for boliger Jan Bo Hjelmbjerg fra Moe & Brødsgaard forklarer:
- De 5 højhuse bygget i perioden 1951-55 er markante bebyggelser i området, og de fortjener at blive renoveret. Renoveringen vil ske med respekt for de eksisterende bygninger, men samtidig med vægt på de forbedringer, som vi sammen med JJW kommer til at tilføre. Det er samtidig en fornøjelse, at vi med dette projekt kommer til at skabe bedre boliger for beboerne i de i alt 434 boliger, som de 5 høj-huse rummer. Når renoveringen er afsluttet i 2014 vil boligernes standard være højnet betragteligt.

”fortsættes…”



Projektet vil blive løst med fokus på energioptimale og bæredygtige løsninger. Det gælder energioptimering i form af nye højisolerede facader, nye vinduer, ventilation med varmegenvinding og mulig-heden for miljørigtige tiltag.

Der er desuden fokus på indeklima, da bygningerne har store problemer med kondens og skimmelsvamp. Til slut vil der også være fokus på synlige miljøtiltag som f.eks. sol-celler.

- Moe & Brødsgaard har mange erfaringer med implementeringen af bæredygtige løsninger. Det er oplagt at se på bæredygtige løsninger i forbindelse med energirenovering af eksisterende etageejendomme, og der er god økonomi i at vælge energirigtige helhedsløsninger.
En ny velisoleret tæt klimaskærm kombineret med et varme- og ventilationsanlæg med varmegenvinding er med til at sikre et lavt energiforbrug samtidigt med at indeklimaet i boligerne forbedres markant, oplyser Jan Bo Hjelmbjerg

tøtte

Brochurer

3F: Arbejdsmarkedsfond har spillet fallit

3F: Arbejdsmarkedsfond har spillet fallit

Underbetaling hos underentreprenør har ingen konsekvens for hovedentreprenører. Ifølge 3F er det en gratis omgang for hvervgivere at vælge underleverandører, der underbetaler uorganiserede, udstationerede kolleger

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-2)

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-2)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet