Flisefuger med glimmer-effekt kan nu udføres epoxyfri lige som traditionelle fuger
13-10-2009
I jagten på det unikke flisemiljø har interessen for flisefuger med glimmer-effekt været stor. Det samme har hidtil gjort sig gældende for produktets pris og arbejdsmiljøet. Glimmer-effekten i flisefugen giver en eksklusiv fremtoning af fugen i det færdige flisemiljø, men indtil i dag har det kun været muligt at opnå dette med dyre epoxyholdige produkter.
Det har betydet, at de personer, der skulle udføre arbejdet, måtte iføre sig personværnemidler iht. til gældende regler for epoxyarbejde. Besværligt, fordyrende og naturligvis ikke godt for miljøet, som påvirkes under produktionen, udførelsen og senere hen gennem bortskaffelsen.
Den danske fugeproducent mira byggeprodukter a/s har nu udviklet et nyt flisefugeprodukt tilsat glimmer. I dag kan virksomheden således præsentere resultatet af udviklingsarbejdet, mira glitter.
”fortsættes…”
mira glitter minder i materialesammensætning om miras andre cementbaserede fugemasser. Fugemassen er, baseret på hvid cement og udgør derved et miljøstærkt og meget konkurrencedygtigt alternativ til andre fugetyper med glimmer-effekt.
At materialet er baseret på cement gør at fugen tåler syre, i modsætning til glimmer-fugerne baseret på epoxy. Det er en klar fordel, for arbejdsmiljøet, når der skal fuges, men også efterfølgende, når det kan være nødvendigt at rense fliserne med syreholdige rengøringsmidler.
mira fremhæver selv, at effekten er ekstra god ved brug af mira glitter sammen med helt små mosaikfliser og andre mindre fliser i glas eller keramik. Til gengæld egner produktet sig ikke sammen med kalkholdige fliseprodukter.
mira glitter fremstilles i flere lysægte farver, som ikke misfarves med tiden. Produktet egner sig til alle typer gulve og vægge, så længe miras forskrifter for underlag følges. mira glitter er pakket i 5 kg poser og skal blot røres op med rent vand.
tøtte
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Læs september 2026 udgaven her
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Tysk kvalitets siden 1860!
Fra Typehus til Drømme Villa
Nedbrydning og Miljøsanering
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Underbetaling hos underentreprenør har ingen konsekvens for hovedentreprenører. Ifølge 3F er det en gratis omgang for hvervgivere at vælge underleverandører, der underbetaler uorganiserede, udstationerede kolleger
Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet