Flere opgaver skyldes stor efterspørgsel på boliger.
12-11-2004
Flere opgaver skyldes stor efterspørgsel på boliger.
Det går godt på byggefronten for byggegiganten NCC Construction Danmark A/S.
En ny status fra virksomheden viser, at den i årets første ni måneder har fået mange flere ordrer end i samme periode sidste år.
Ordreindgangen var i perioden januar til september på 3.666 mio. kr. mod 2.387 mio. kr. samme periode sidste år. Det er en stigning på 53 procent, hvilket er en rekord for NCC Construction Danmark A/S.
Af NCC AB’s regnskab for tredje kvartal 2004 fremgår det, at NCC Construction Danmark A/S i perioden januar til september nåede et driftsresultat på 77 mio. kr.
Ifølge koncerndirektør Henrik T. Krabbe skyldes det primært mangel på boliger.
- Den stigende ordreindgang skyldes en fortsat kraftig efterspørgsel på boliger, og vi har både begyndt nye projekter i eget regi og haft øgede bestillinger på boligbyggeri for andre. Desuden mærker vi øget efterspørgsel på NCC’s erfaring i partnering-samarbejde. NCC har i år videreført det strategiske arbejde med blandt andet koordineret indkøb, som nu begynder at påvirke resultatet positivt, udtaler han.
-ls.
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Nedbrydning og Miljøsanering
Fra Typehus til Drømme Villa
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Indberetninger skal ifølge boligministeren ”ikke bruges til chikane eller som middel til at lægge pres på certificerede rådgivere”
Forsvaret undtages fra alle muligheder for klager over byggeprojekter. Og det gør reelt borgerne retsløse
Fyns Politi kom torsdag den 17. september 2026 på sporet af værktøjstyve, hvilket har resulteret i et stort fund af stjålet værktøj
Stormfloden i 2023 viste, hvor sårbare kystsamfundene omkring Østersøen er. Halvandet år senere står det klart, at klimatilpasning også handler også om ansvar, økonomi, borgerinddragelse – og om måske at give mere plads til havet