MT Højgaard fortæller historien om arbejdet med den godt 8 km. lange togtunnel under Storebælt
08-09-2009
På websitet "Vi ved hvordan – classic" kan man nu læse beretningen om et af danmarkshistoriens største og mest spektakulære anlægsarbejder 75 meter under havets overflade.
Den godt otte km lange togtunnel under Storebælt er en del af danmarkshistoriens hidtil største anlægsarbejde. Tunnelbyggeriet blev udført i perioden november 1988 til august 1996 af MT Group, et internationalt konsortium ledet af Monberg & Thorsen.
Projektet består af to parallelle tunnelrør mellem Sprogø og Sjælland. De to rør er forbundet af 31 tværtunneler, der ud over at fungere som flugtveje rummer vigtige installationer. Den 40 cm tykke armerede betonvæg består af over 62.000 sammenboltede elementer. På sit dybeste punkt er tunnelen mere end 75 m under havoverfladen.
Der blev boret igennem granitkampesten fem gange hårdere end kvalitetsbeton.
”fortsættes…”
På hjemmesiden kan du også dykke ned i arkiverne og se nærmere på andre highlights fra 90 års fascinerende ingeniørbedrifter. Fotos, filmklip, fakta og fortællinger om eksempelvis opførelsen af Den gamle Lillebæltsbro, Bellahøj, Vestbroen over Storebælt og flytningen af Vilhelm Lauritzens fredede lufthavnsterminal.
tøtte
Se ”Vi ved hvordan - classic” her…
Læs september 2026 udgaven her
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Vinduer, døre, trapper og kviste
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Fra Typehus til Drømme Villa
Tysk kvalitets siden 1860!
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen
Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet
Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen
Med Peter Jahn & Partnere styrker Thranekær sine kompetencer inden for renovering, vedligeholdelse og forbedring af ejendomme og får samtidig en erfaren specialist i rådgivning om den eksisterende bygningsmasse for ejendomsejere