Østre Anlæg lagde jord til den første Wood Festival i København, hvor 15 teams byggede organiske skulpturer i lægter
18-08-2009
Hele uge 33 (10.-14. august) var der gang i Østre Anlæg bag Statens Museum for Kunst, da den første Copenhagen International Wood Festival 2009 blev afholdt.
15 hold havde hver fem dage til at forvandle en kilometer lægter til en skulptur efter eget valg.
Og fantasien var stor. Ud af de mange trælægter blev der bl.a. bygget et urbant rum, en fem meter høj edderkop, et fældet træ, et urbant samtalehuse og et bæltekøretøj.
Vinder blev dog konstruktionen Cocoon bygget af Team Meyer & Co., der på kort tid skabte et spændende opholdsrum bygget i træ midt i parken.
På en andenplads kom Team Brandberg & Co., der genbyggede et fældet træ af de mange stykker lægter.
3. pladsen hjemtog Team Mouridsen & Co., der brugte ugen på at bygge et urbant Möbl, hvor københavnerne både kan finde tørvejr, sidde er slappe af eller samtale.
Alle skulpturerne kan ses frem til lørdag d. 22. august. Der er gratis adgang.
-los
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Læs september 2026 udgaven her
Tysk kvalitets siden 1860!
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Vinduer, døre, trapper og kviste
Nedbrydning og Miljøsanering
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet
Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen
Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen
Ud af 68 lande sluttede Danmark samlet som nummer 8 ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Det vidnede om et generelt højt niveau blandt de danske fagatleter, hvoraf 12 ud af 15 blev hædret med en Medal of Excellence. Otte af disse kom fra byggeriet