Flere ingeniørstuderende end nogensinde før starter i morgen studier i Århus
18-08-2009
Hele 402 studerende starter på Ingeniørhøjskolen i Århus i morgen, og dermed har Århus overhalet Ålborg som byen med næstflest nystartede ingeniørstuderende efter København.
- Vi har arbejdet i mange år med at styrke de århusianske ingeniøruddannelser, og derfor er vi særdeles tilfredse med, at Århus nu for første gang er blevet Danmarks næststørste ingeniørby målt på nystartede ingeniørstuderende, siger prorektor Keld Laursen fra Ingeniørhøjskolen i Århus.
Antallet af nye studerende på de århusianske diplomingeniøruddannelser er godt 20 pct. højere end sidste års sommeroptag på 334 studerende. Når vinteroptaget tælles med, er i alt er 526 studerende startet med at læse diplomingeniør i Århus i 2009. Til sammenligning er 513 studerende ifølge Den Koordinerede Tilmelding optaget på ingeniøruddannelserne i Ålborg i 2009.
”fortsættes…”
Den rekordstore søgning skyldes ifølge prorektoren, at Ingeniørhøjskolen de senere år har lanceret en række nye uddannelser inden for bioprocesteknologi, bygningsdesign, stærkstrøm og sundhedsteknologi, ligesom skolen har søsat en række initiativer for at forbedre studiemiljøet, herunder mentorordninger og personlige studiestartssamtaler.
- Dertil kommer, at vi med oprettelsen af Aarhus School of Engineering har udbygget samarbejdet med Aarhus Universitet, så det er nu muligt at læse videre til civilingeniør inden for alle områder. Det appellerer uden tvivl til mange unge, der ellers ville tage til andre byer for at læse til civilingeniør, siger Keld Laursen.
Antallet af nystartede studerende på overbygningsuddannelserne som civilingeniør tæller ikke med i opgørelsen, fordi der er tale om kandidatuddannelser, men også her er antallet af nye studerende gået markant frem i forhold til sidste år.
Ingeniørhøjskolens mest populære studieretninger målt på antallet af nye studerende er bygning, elektro og maskin, som byder velkommen til henholdsvis 103, 67 og 61 nye studerende. Årets ubetingede højdespringer er uddannelsen i informations- og kommunikationsteknologi, der har mere end fordoblet antallet af nye studerende fra 23 til 47 i forhold til sidste år.
- Det er meget positivt, at væksten i studerende finder sted på alle vores uddannelser og ikke kun på nogle få studieretninger. Det er for alvor gået op for de unge, at ingeniørfaget er meget bredt og kan indebære alt lige fra at udvikle nye teknologier til sundhedsvæsenet til at designe fremtidens vindmøller, siger Keld Laursen.
Efterårssemestret byder også på en massiv vækst i antallet af studerende på Ingeniørhøjskolens adgangskurser, som forbereder studerende uden de adgangsgivende eksamener i eksempelvis matematisk og fysik til ingeniørstudiet. Antallet af nye studerende er her gået frem fra 101 i 2008 til 151 i 2009.
- Adgangskurserne er en god fødekanal til vores ingeniøruddannelser, ligesom de studerende på adgangskurserne ofte har en erhvervsfaglig baggrund, som er med til at styrke studiemiljøet. Det er meget positivt, at vi også her får flere studerende, siger Keld Laursen.
tøtte
Tysk kvalitets siden 1860!
Tagdækkernes faldsikringssystem
Vinduer, døre, trapper og kviste
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Nedbrydning og Miljøsanering
Læs september 2026 udgaven her
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet
Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen
Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen
Ud af 68 lande sluttede Danmark samlet som nummer 8 ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Det vidnede om et generelt højt niveau blandt de danske fagatleter, hvoraf 12 ud af 15 blev hædret med en Medal of Excellence. Otte af disse kom fra byggeriet