Herning-virksomheden Midtjysk Totalbyg A/S bygger nyt hovedsæde for dagligvare-gigant i Ringsted
18-08-2009
Midtjysk Totalbyg A/S, MTJ, med hovedsæde i Herning har netop sikret sig ordren på opførelsen af det nye hovedsæde for Dagrofa-koncernen i Ringsted med Supergros, SPAR og SuperBest.
Samtidig har virksomheden sikret sig ordren på opførelse af en ny terminal og administrationsbygning for grossistvirksomheden Chokodan i Greve.
- Tiderne er udfordrende og markedet er trængt. Desto større er glæden over de nye opgaver, der oven i den eksisterende ordrebeholdning giver virksomheden nok at se til det næste års tid, siger Henning Moeskjær, direktør i MJT med speciale i totalentreprise og bygningsrådgivning.
Den klart største udfordring bliver opførelsen af det 7.000 kvm. store nye hovedsæde for Dagrofa, der er Danmarks største leverandør af dagligvarer til detailsektoren. Projektet skal opføres i forbindelse med de eksisterende højlager-faciliteter i Ringsted. Der bliver tale om et administrationsbyggeri i tre etager samt kælder.
”fortsættes…”
Ud over hovedsædet i Ringsted skal MJT også stå for opførelsen af en kombineret terminal og administrationsbygning for grossistvirksomheden Chokodan Struer ApS i Greve. Byggeriet bliver på knap 4.000 kvm.
- Kolleger rundt om i branchen er trængte, så vi er glade for, at vi blev valgt. Det giver ro. Jeg tror, det hænger sammen med, at vi er gode til at ramme projekt og pris rigtigt i en svær tid, siger Henning Moeskjær.
Herning-direktøren ser dog de første spæde tegn på, at der er lys for enden af tunnelen.
- Vi fornemmer en mere afslappet holdning ude hos bygherrerne. Virksomhederne begynder i stigende grad at se fremad, og det er meget positivt, siger Henning Moeskjær.
De to byggerier, der påbegyndes snarest, udgør en samlet ordrebeholdning på knap ca. 100 mio. kr.
tøtte
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Læs september 2026 udgaven her
Tysk kvalitets siden 1860!
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Tagdækkernes faldsikringssystem
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Fra Typehus til Drømme Villa
Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet
Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen
Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen
Ud af 68 lande sluttede Danmark samlet som nummer 8 ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Det vidnede om et generelt højt niveau blandt de danske fagatleter, hvoraf 12 ud af 15 blev hædret med en Medal of Excellence. Otte af disse kom fra byggeriet