UgensErhverv.dk

Miljøvenlig og billig affaldsvarme

Nu åbnes der for affaldsvarmen til Danmarks Tekniske Universitet og Holte Fjernvarmes kunder

14-08-2009

Varmen hos DTU i Lyngby og hos Holte Fjernvarmes forbrugere vil i sommerhalvåret fremover komme fra affaldsforbrænding på Nordforbrændings anlæg i Kokkedal i stedet for naturgas. Derved gøres der brug af de varmemængder fra affaldsforbrændingen, som hidtil ikke har kunnet udnyttes.
Det betyder en markant reduktion i CO2-udledningen, ligesom affaldsvarmen også økonomisk er fordelagtig, da den prismæssigt er et gunstigt alternativ til de nuværende varmekilder.

Det skriver dtu.dk

Aftalen om udnyttelse af affaldsvarmen blev indgået i slutningen af 2008, hvor Nordforbrænding, Dong Energy, DTU og Holte Fjernvarme gav hinanden håndslag på at sikre udnyttelsen af varmen fra affaldsforbrændingen hos Nordforbrænding bedst muligt.


"fortsættes..."


Anlægsarbejdet med en fjernvarmeledning gennem Rude Skov fra Svaneparken i Birkerød til Holte Fjernvarmes varmecentral i Øverød er nu afsluttet, og anlægget er blevet succesfuldt testkørt hen over sommeren.

Tiden er derfor inde til den officielle indvielse af anlægget, og det markeres ved en reception fredag den 21. august 2009 kl. 13.00 på Holte Fjernvarmes anlæg på Skovlytoften 7 i Holte, hvor repræsentanter for aftaleparterne deltager, og pressen er velkommen.

Den officielle igangsætning af affaldsvarmeforsyningen foretages af Rudersdal kommunes borgmester, Erik Fabrin. Da borgmesteren tillige er næstformand for bestyrelsen i Nordforbrænding, og kommunen er Holte Fjernvarmes største enkeltkunde, kan borgmesteren glæde sig over fordelene af den miljøvenlige aftale både som leverandør og kunde.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen

Ni byggetalenter fik fornem hæder ved WorldSkills 2026

Ni byggetalenter fik fornem hæder ved WorldSkills 2026

Ud af 68 lande sluttede Danmark samlet som nummer 8 ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Det vidnede om et generelt højt niveau blandt de danske fagatleter, hvoraf 12 ud af 15 blev hædret med en Medal of Excellence. Otte af disse kom fra byggeriet