UgensErhverv.dk
Alectia får karakterbog- Det har været vores mål at være først ude med ka

Alectia får karakterbog

Som den første store rådgiver har Alectia i dag fået sin karakterbog hos Byggeriets Evaluerings Center

13-08-2009

For at kunne byde på opgaver inden for statsligt og alment byggeri skal alle rådgivende ingeniørvirksomheder, arkitekter og entreprenører pr. 1. oktober være evalueret på minimum tre opgaver.

Evalueringen tager afsæt i 15 nøgletal, der dokumenterer kundens tilfredshed med opgaveløsningen. I evalueringen fokuseres der på rådgiverens projektlederkompetencer, herunder evnen til at styre tidsplaner, budgetter, kvalitet og samarbejde.

De almene og statslige bygherrer skal tage afsæt i karakterbogen, når de udvælger deres samarbejdspartnere. Med en god karakterbog har virksomhederne større chance for at blive tildelt en opgave. Karakterbogen er et centralt værktøj for bygherrerne til at finde de mest kompetente rådgivere.

Alectia har fået tre projekter evalueret, og flere er undervejs. Dermed har Alectia som en af de første rådgivende ingeniørvirksomheder i Danmark opfyldt kriterierne for at få karakterbogen. Begivenheden markeres i dag, hvor direktør Henrik Klinge fra Alectia modtager karakterbogen hos Byggeriets Evaluerings Center.

”fortsættes…”


- Det har været vores mål at være først ude med karakterbogen, for vi ønsker naturligvis at fastholde vores position som en førende rådgiver på statslige og almene opgaver.

Vi anser karakterbogen for at være et særdeles vigtigt redskab, når vi skal dokumentere vores kompetencer. Alectia vil være landets førende rådgiver inden for projektledelse, og vi arbejder kontinuerligt på at opkvalificere vores projektstyring, bl.a. ved at uddanne og certificere vores projektledere.

Jeg er stolt af at vi er den første store rådgivende ingeniør i Danmark, der modtager karakterbogen – og så er jeg selvfølgelig stolt af de flotte karakterer, vi har fået, siger Henrik Klinge.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

  • ERS Rengøring

    ERS Rengøring

    Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Nyt om Bæredygtighed 1-2026

    Nyt om Bæredygtighed 1-2026

    Magasin om bæredygtighed i byggebranchen

  • Lind & Risør

    Lind & Risør

    Fra Typehus til Drømme Villa

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Bureaukrati forhindrer fornuftig asbesthåndtering

Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fogs administrerende direktør vil ikke mere

Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen

Ni byggetalenter fik fornem hæder ved WorldSkills 2026

Ni byggetalenter fik fornem hæder ved WorldSkills 2026

Ud af 68 lande sluttede Danmark samlet som nummer 8 ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Det vidnede om et generelt højt niveau blandt de danske fagatleter, hvoraf 12 ud af 15 blev hædret med en Medal of Excellence. Otte af disse kom fra byggeriet