Rådmanden for Teknik og Miljø i Århus Kommune, Peter Thyssen undrer sig over, at transportministeren lægger en Kattegat-bro i mølposen
06-08-2009
Rådmanden for Teknik og Miljø i Århus Kommune, Peter Thyssen, undrer sig stærkt over den måde, transportminister Lars Barfoed har forsøgt at skyde visionerne om en broforbindelse over Kattegat ned.
Transportministeren siger således til Jyllands-Posten, at han ønsker at fremrykke investeringerne i en ny motorvej fra København til Kalundborg og indsætte hurtigfærger herfra til og fra Århus i stedet for en bro.
- Jeg forstår ganske simpelt hen ikke, hvorfor Lars Barfoed melder et sådant fait accompli ud uden så meget som at tage en samtale med repræsentanter for det østjyske område. Når vi lokalt laver fremtidsplaner med store konsekvenser for borgerne, så indkalder vi da relevante interessenter til samtaler og sender planerne ud i offentlig høring. I dette tilfælde tromler transportministeren bare alle andre holdninger ned, siger Peter Thyssen.
”fortsættes…”
Rådmanden opfordrer til dialog, og han er ikke helt afvisende overfor nogle af Lars Barfoeds tanker.
- Alle broer er startet med, at man har fået landforbindelserne på plads først, så det kan være fornuftigt nok at investere i en motorvej allerede nu. Men man er selvfølgelig først nødt til at finde ud af, hvor en eventuel kommende bro over Kattegat skal gå fra og til, siger rådmanden.
- For selv om den nuværende regering åbenbart ikke er varme på en broforbindelse, så kan ministrene jo lige så lidt som os andre se ind i fremtiden. Og hvis en senere regering skulle beslutte sig for en bro over Kattegat, så risikerer man at stå med spildte investeringer i en motorvej. Derfor skal vi have fastlagt den optimale forbindelse for en bro først, siger Peter Thyssen.
Han håber derfor, at Transportministeren vil klappe hesten og give sig tid til dialog med politikere og embedsmænd fra Østjylland, før der bliver truffet overilede beslutninger.
tøtte
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Tysk kvalitets siden 1860!
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Entreprenør S.P. Jensen i Svenstrup må ikke aflevere småt asbestaffald i lukkede murerspande, selv om de er forsvarligt emballerede. Det er spandene, der er problemet – ikke asbestaffaldet
Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen
Fra årsskiftet skal Johannes Fog have ny mand for bordenden. I en kort pressemeddelelse oplyser byggecenterkæden, at Karsten Østergaard Larsen
Ud af 68 lande sluttede Danmark samlet som nummer 8 ved WorldSkills 2026 i Shanghai. Det vidnede om et generelt højt niveau blandt de danske fagatleter, hvoraf 12 ud af 15 blev hædret med en Medal of Excellence. Otte af disse kom fra byggeriet