UgensErhverv.dk
Renovering mod ghettoiseringTryghed og menneskelighed har været nøgleord i vis

Renovering mod ghettoisering

Vejleåparken i Ishøj har taget et stort skridt væk fra nedslidte betonblokke og negative fordomme

24-06-2009

Danmarks største renovering er netop afsluttet. Det er det enorme Vejleåparken i Ishøj, der nu har taget et stort skridt væk fra nedslidte betonblokke og negative fordomme. I dag tiltrækker området flere ressourcestærke beboere.

6 år og 1, 4 mia. kr. har det taget at renovere Vejleåparken, der huser en fjerdedel af Ishøjs borgere. Frostskadede betonfacader er skiftet ud med murstensfacader, det grå betonlandskab er blevet brudt af grønne fællesarealer, og der er sat stort ind for at give boligområdet et tiltrængt socialt løft.

- Renoveringen handler ikke bare om mursten, men om mennesker, og det helt store mantra for projektet har været liv og trivsel, siger Christian Høgsbro, direktør i AAB, boligforeningen bag renoveringen.

”fortsættes…”






Mastodontbyggeriet fra 70’erne stod i 2003 med store udfordringer: Et fysisk nedslidt byggeri, en socialt skæv beboersammensætning og mangel på sociale og økonomiske ressourcer.

Med renoveringen er der sat massivt ind med fysiske forbedringer, et tæt samarbejde med Ishøj Kommune om anvisning af tilflyttere og en stor social indsats for bl.a. at få flere beboere i arbejde og under uddannelse. I dag er beboersammensætningen ændret, så den gennemsnitlige husstandsindkomst både i 2005 og 2006 var ca. 25 pct. højere for tilflyttere til området end for fraflyttere.

Nærhed, tryghed og menneskelighed har været nøgleord i visionen bag renoveringen.
Områdets ensformighed og enorme størrelse er således blevet udfordret ved at opdele området i mindre kvarterer, mens en gruppe kunstnere under ledelse af professor Bjørn Nørgaard har udsmykket bygningernes facader.

- Vi er gået fra slum til et attraktivt boligområde. Hvert område har nu sin egen identitet, og der er blevet mere plads til mennesker og liv, fortæller Käthe Skjoldborg Pedersen, formand for AAB’s afdelingsbestyrelse i Vejleåparken, hvor hun selv har boet i 21 år.

Det nye Vejleåparken indvies officielt på lørdag d. 27. juni 2009 med en fest for beboerne, som bl.a. byder på koncert med X Factor-stjernen Basim og festfyrværkeri.

tøtte


Brochurer

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • ABVAC A/S

    ABVAC A/S

    Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

  • Scantruck

    Scantruck

    Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner

  • Jacobi Tagtegl A/S

    Jacobi Tagtegl A/S

    Tysk kvalitets siden 1860!

  • DAFA

    DAFA

    Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Sværere at fuske med asbestprøver

Sværere at fuske med asbestprøver

Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet

Opgradering af Fiskeri- og Søfartsmuseet skal minde om danskernes samspil med havet

Opgradering af Fiskeri- og Søfartsmuseet skal minde om danskernes samspil med havet

Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg står foran den største fornyelse siden åbningen i 1968. Arkitektfirmaet Cubo skal danne grundlag for omdannelsen til Danmarks museum for havet - et museum, der bringer de besøgende helt tæt på havet

Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften