Alcro etablerer sig i Danmark i samarbejde med specielfarvehandlerkæden Colorama.
10-06-2009
Den svenske malings-producent Alcro intensiverer nu markedsføringen i tæt samarbejde med den skandinaviske specialfarvehandlerkæde Colorama. Og der satses 100 pct. på vandfortyndbare løsninger.
- Alcro varemærket og produktserien er tiltænkt som eksklusivt varemærke for Colorama kæden, og vil derfor kun kunne købes i Colorama kædens butikker. Kompetencen i Coloramas butikker er i topklasse og derfor er det tætte samarbejde mellem Colorama og Alcro set som en fortsat styrkelse af specielhandlen i Danmark.
Målet for Alcro er, at produkterne skal findes i 50 pct. af Colorama butikkerne med udgangen af 2009. På vores hjemmeside vil vi løbende opdatere listen af Colorama butikker som har valgt, at have Alcros produkter i sortiment, siger Kenneth Johansen adm. direktør for Alcro i Danmark.
Alcro var blandt de første i Sverige til at benytte sig af markedsføring overfor private forbrugere. En kampagne som blev kaldt &&Vi maler på lørdag&& satte gang i gør-det-selv markedet i 50&erne.
I 90&erne blev indretning mere og mere interessant. Derfor lancerede Alcro forskellige Designer-kollektioner, hvor kendte designere udvalgte farver og tilbød rådgivning omkring farvevalg til hjemmet.
”fortsættes…”
I dag er det miljø som er i fokus. Alcro har bygget en helt ny fabrik i Sverige, som kun producerer vandfortyndbare malinger. Fabrikken ligger ved siden af lageret i Nykvarn, hvilket sparer naturen for mange kilometers transport. Alcro har udviklet vandfortyndbare systemer som løser de fleste malingsopgaver. Derfor er der i Danmark valgt at satse 100 pct. på de vandfortyndbare løsninger.
Mange af Alcros indendørsprodukter er miljømærkede med Svanen og EU-blomsten og er godkendt af det svenske Astma- og Allergiforbund.
I marts måned introduceres en vandfortyndbar vægmaling "Sober Natur". Et miljøprofileret produkt, som der satses på i hele Skandinavien. Alcro&s mål er at 99 procent af al den maling som bliver solgt på koncern niveau skal være vandfortyndbar i 2010.
Alcro Farver er en del af Tikkurila koncernen, som er en af de førende producenter af maling i Europa.Tikkurila leverer maling til 40 forskellige, lande, har ca. 3.800 ansatte og en omsætning på 625 milllioner euro.
tøtte
Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD
Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti
Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Magasin om bæredygtighed i byggebranchen
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet
Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg står foran den største fornyelse siden åbningen i 1968. Arkitektfirmaet Cubo skal danne grundlag for omdannelsen til Danmarks museum for havet - et museum, der bringer de besøgende helt tæt på havet
CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften