Møbelproducenten Engelbrechts A/S skal levere 600 Charik-stole til teknisk højskole i Luxembourg
05-06-2009
I samarbejde med den luxembourgske forhandler BLO Interieur skal
møbelproducenten Engelbrechts A/S levere 600 stk. Chairik stole, designet af Erik Magnussen, til den tekniske højskole ´Lycée Technique Nic Biever´ i Luxembourg.
Det er arkitektfirmaerne Stanislaw BERBEC architecte og SCHMITZ & HOFFMANN
bureau d´architectes, der har specificeret stolene fra Engelbrechts A/S til projektet.
Adm. direktør Peter Mahler Sørensen fra Engelbrechts A/S er glad for ordren.
- I forhold til landets størrelse har vi hen over årene solgt pænt i Storhertugdømmet Luxembourg og med denne ordre, er vi godt i gang med at gøre det igen i 2009. Her før sommeren er det bl.a. den europæiske undervisningssektor, der køber pænt ind. Alle uddannelsesinstitutionerne skal jo være klar til undervisningsstart i august/september.
”fortsættes…”
- For indkøberne fra skoler og universiteter drejer det sig ikke længere kun om design, funktionalitet og prisen her og nu, men i større omfang vejer de kvalitet og miljø ind i deres møbel investering. Og vi mærker helt klart en øget bevidsthed om, at produkterne skal have en kvalitet, der sikrer lang levetid. Jo længere møblerne holder, jo mindre er miljøbelastningen.
I Danmark kan vi specielt se en øget efterspørgsel fra uddannelsesinstitutioner, efter at udvalgte danske forhandlere har gjort vores produktsortiment tilgængelig via Statens Rammekontrakt om indkøb af kontormøbler og inventar, siger Peter Mahler Sørensen
tøtte
Vinduer, døre, trapper og kviste
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Tagdækkernes faldsikringssystem
Tysk kvalitets siden 1860!
Tilbyder ByggepladsService og HåndværkerRengøring
Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.
Køb VVS online - Fri fragt ved køb over Kr. 599,-
Udlejning af containere til opbevaring og flytning
Fra Typehus til Drømme Villa
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger
Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet
Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg står foran den største fornyelse siden åbningen i 1968. Arkitektfirmaet Cubo skal danne grundlag for omdannelsen til Danmarks museum for havet - et museum, der bringer de besøgende helt tæt på havet
CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften