UgensErhverv.dk

Sammenhold og politisk indflydelse

Ny strategi- og handlingsplan fra Dansk Byggeri med fokus på medlemsservice, politisk indflydelse og sammenhængskraft på tværs af organisationen

04-06-2009

Organisationssværvægteren i den danske bygge- og anlægssektor, Dansk Byggeri, har med en ny strategi- og handlingsplan sat turbo på tilpasning af organisationen til såvel de nye konjunkturer som de krav til service, som medlemmerne kræver.

Det skriver byggemagasinet Byg Tek

Også konkurrencesituationen blandt erhvervs- og arbejdsgiverorganisationerne har været i fokus i forbindelse med strategi- og handlingsplanen. Dansk Byggeris ledelse lægger nemlig ikke skjul på, at MT Højgaards udmeldelse af Dansk Byggeri sidste år var en øjenåbner af de helt store. MT Højgaard valgte at organisere sig i Dansk Industri (DI).

- De store arbejdsgiverorganisationer får stadig større magt, og Dansk Byggeri må forholde sig til, at de største arbejdsgiverorganisationer - DI og Dansk Erhverv - udvider rammerne for, hvem de vil optage som medlemmer, og at de aktivt udbygger deres tilbud til nye medlemssegmenter samtidig med, at de nedsætter kontingentet, siger Dansk Byggeris adm. direktør, Lars Storr-Hansen, der som en del af handlingsplanen har både kontingentnedsættelse og forbedret medlemsservice på programmet.


"fortsættes..."








- Vi vil sætte fokus på nærhed og identitet i forhold til virksomhederne. Det er vigtigt, at virksomhederne oplever, at de får en god, hurtig og relevant service, når de henvender sig med et problem. Også de sager, Dansk Byggeri tager op politisk, skal være relevante for virksomhedernes udvikling. Endelig arbejder vi løbende på, at vores kommunikation med virksomhederne bliver så individuel som mulig, understreger Lars Storr-Hansen.


Strategi- og handlingsplanen fokuserer overordnet set på tre mål:
- øget politisk indflydelse på byggeerhvervets rammebetingelser
- øget synlighed for byggeerhvervet og Dansk Byggeri
- øget oplevelse af nærhed og identitet i forholdet mellem virksomheder og Dansk

tøtte





Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Sværere at fuske med asbestprøver

Sværere at fuske med asbestprøver

Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet

Opgradering af Fiskeri- og Søfartsmuseet skal minde om danskernes samspil med havet

Opgradering af Fiskeri- og Søfartsmuseet skal minde om danskernes samspil med havet

Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg står foran den største fornyelse siden åbningen i 1968. Arkitektfirmaet Cubo skal danne grundlag for omdannelsen til Danmarks museum for havet - et museum, der bringer de besøgende helt tæt på havet

Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften