UgensErhverv.dk

Murværkspris til teglværksejer

Teglværksejer Christian A. Petersen har fået overrakt ”Murværkspris 2009”.

27-05-2009

”Christian A. Petersen har gennem de senere år har promoveret murværket i markedsføringen af Petersen Tegls omfattende produktsortiment på sin effektive og stærkt personlige facon. ”

Sådan begrunder juryen bag Murværksprisen 2009 sin indstilling af teglværksejer Christian A. Petersen.

Murværkspris 2009 er murerfagets hæderspris indstiftet af MURO - Murerfagets Oplysningsråd. Prisen gives til en person eller et bygningsværk, der har virket særligt fremmende for og har sat fokus på det murede byggeri.

Juryen, der består af MUROS bestyrelse (Bo Michelsen og Karsten Lange fra Dansk Byggeris murersektion, Jacob Scavenius og Leif Ruhe fra 3F samt Jens Piper og Karsten Knudsen fra Kalk og Teglværksforeningen af 1893), pointerer, at Christian A. Petersens nære samarbejde med mange også internationalt anerkendte arkitekter har ført til en række udviklingstiltag, der har været medvirkende årsag til at fastholde indtrykket af, at murerfaget både kan og vil imødekomme fremtidens krav om stadig udvikling.

Synliggørelsen og udviklingen af produkterne fra Petersen Tegl har også medvirket til at profilere mursten og murværk i bygningskunsten.

Hele murerfaget repræsenteret ved murersvende, muremestre og materialeproducenter har gennem årene således kunnet glæde sig over Christian A. Petersens konstante insisteren på, at mennesket nu har det bedst, når det er omgivet af mursten, fremhæver juryen.

Med Murværksprisen 2009 følger et diplom og en check på kr. 20.000,-

tøtte

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Sværere at fuske med asbestprøver

Sværere at fuske med asbestprøver

Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet

Opgradering af Fiskeri- og Søfartsmuseet skal minde om danskernes samspil med havet

Opgradering af Fiskeri- og Søfartsmuseet skal minde om danskernes samspil med havet

Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg står foran den største fornyelse siden åbningen i 1968. Arkitektfirmaet Cubo skal danne grundlag for omdannelsen til Danmarks museum for havet - et museum, der bringer de besøgende helt tæt på havet

Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften