UgensErhverv.dk

Brandsikre træhuse i Norden

Forskning skal bane vej for brandsikre træhuse i Norden

22-05-2009

DBI, Dansk Brand- og sikringsteknisk Insitut, deltager i del 3 i et fællesnordisk projekt om brandsikre træhuse. Projektet skal indsamle den nyeste viden på træhusområdet og komme med forslag til konkrete løsninger, hvor træhuse er brandsikret, så de opfylder lovgivningen i Norden.

Inden for byggeriet er det i dag muligt at bygge høje huse i træ, men der mangler viden om, hvordan disse bygninger brandsikres. Danmark, Sverige, Norge, Island, Estland og Letland deltager i arbejdet.

Projektet tager udgangspunkt i den i dag benyttede håndbog om brandsikre træhuse, del 2. Siden udgivelsen af denne, er der kommet ny viden og ikke mindst er Eurocode om dimensionering af trækonstruktioner implementeret i EU medlemslandene.


”fortsættes…”





Projektet skal munde ud i udgivelse af en ny håndbog, som ingeniører, konstruktører, arkitekter og myndigheder kan bruge som opslagsværk.

I den reviderede håndbog beskrives bl.a. et såkaldt Risk Index, der kan anvendes til at fastlægge, hvilke(t) brandsikringstiltag, der skal anvendes. Ved hjælp af metoden kan man vælge/kombinere alternative brandsikringsforanstaltninger til at opnå den samlede brandsikring, som kræves eller ønskes og sammenligne alternativerne ud fra sikkerhedsniveauet for alternativet.

Projektet får støtte fra Nordisk InnovationsCenter (NICe) og skal afsluttes i 2010. Projektets resultater vil bl.a. blive formidlet gennem temadage rundt om i Norden i forbindelse med den nye håndbogs udgivelse. tøtte


tøtte

Brochurer

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

Konkurser i byggeriet (Uge 40/2026-1)

BygTek.dk bringer her et udpluk af de i Statstidende registrerede konkurser i byggebranchen de seneste uger

Sværere at fuske med asbestprøver

Sværere at fuske med asbestprøver

Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet

Opgradering af Fiskeri- og Søfartsmuseet skal minde om danskernes samspil med havet

Opgradering af Fiskeri- og Søfartsmuseet skal minde om danskernes samspil med havet

Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg står foran den største fornyelse siden åbningen i 1968. Arkitektfirmaet Cubo skal danne grundlag for omdannelsen til Danmarks museum for havet - et museum, der bringer de besøgende helt tæt på havet

Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften