Politikerne mangler kampviljen, der skal sikre Danmark den grønne vinderplads, mener Rockwool og DONG, der opfordrer regeringen til at skrue op for tempoet
14-05-2009
Rockwool koncernen og DONG Energy opfordrer regeringen til at skrue op for tempoet, så Danmark ikke sakker bagud i forhold til den nødvendige klimaindsats.
Regeringen har netop bekræftet sin vision om at gøre Danmark til et grønt forbillede. Tanken er, at vi skal fokusere på udvikling af cleantech, sikre bedre udnyttelse af ressourcerne og have omtanke i omgangen med natur, miljø og klima.
- Den ambitiøse vision kræver en stålsat vilje til at sikre Danmark den grønne vinderplads, siger Eelco van Heel, koncernchef, Rockwool International.
Rockwool koncernen og DONG Energy samarbejder på forskellig vis i arbejdet for at gøre Danmark til en grøn vindernation. Ifølge de to virksomheder har regeringen taget en række små skridt i den rigtige retning. Bl.a. over for byggeriet, hvor besparelsespotentialet er enormt, da mere end 40 pct. af det samlede energiforbrug sker i vores bygninger.
”fortsættes…”
- Vi har set frem til regeringens konkrete initiativer på området. Men den netop lancerede renoveringspulje er for lille, for kortsigtet og den mangler det nødvendige fokus på energi og klima. Og selv om regeringens nye strategi for reduktion af energiforbruget i bygninger rummer en række relevante tiltag, er den for uambitiøs,
siger Eelco van Heel.
Også fra DONG Energy’s side peges der på nødvendigheden af en stærk politisk kampvilje.
- Danmark er på mange energiområder helt i front, men konkurrencen mellem landene er benhård. Derfor vil det kræve en kraftanstrengelse at bevare vores stærke position.
Danmark er jo ikke det eneste land, der har set potentialet i at kombinere løsninger over for klima- og finanskrisen ved at styrke omstillingen til et klimavenligt samfund, der baserer sig på en sund, grøn økonomi, siger adm. Anders Eldrup.
De to virksomheder peger på, at landene omkring Danmark – f.eks. Tyskland, Storbritannien, Frankrig, Holland – vil indføre mere ambitiøse energikrav til nybyggeri og investere flere ressourcer på energirenovering af den eksisterende bygningsbestand.
Skruer den danske regering ikke op for tempoet, vil danske virksomheder risikere at tabe terræn til cleantech-virksomheder, der opererer på markeder, der er domineret af skrappe energikrav, og hvor de lokale virksomheder derfor har udviklet ydelser og services, der kan matche disse krav.
- Der må fastlægges langsigtede rammer som kan sikre, at industrien har motivationen til at udvikle energirigtige løsninger på hjemmemarkedet.
Det kan ske med udgangspunkt i de kendte og veldokumenterede løsninger, som i mange år har været grundstenen i Danmarks internationale succes på cleantech-området, og med de nye tiltag og produkter, der vil udvikles i takt med markedets efterspørgsel, hedder det fra DONG Energy og Rockwool International.
tøtte
Vinduer, døre, trapper og kviste
Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring
Kæmpe udvalg i trælister - Se mere her!
Stærkt sortiment til tætning, dæmpning og beskyttelse
Danmarks største udbyder af entreprenørmateriel, teleskoplæssere og kraner
Betonelementløsninger – well-built for well-being!
Nedbrydning og Miljøsanering
Fra Typehus til Drømme Villa
Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter
Tagdækkernes faldsikringssystem
Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet
Aarsleff har genvundet en flerårig rammeaftale med Københavns Lufthavne. Aftalen omfatter både planlagte anlægsprojekter og akutte opgaver, der skal sikre og udvikle lufthavnenes infrastruktur
Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandevej med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner
Sweco har vundet udbud som ny rådgiver på Aalborg Forsynings energiområde, hvor arkitekt- og ingeniørrådgiveren skal bidrage til den fortsatte udvikling og fremtidssikring af energiinfrastrukturen i Aalborg