UgensErhverv.dk

Boligselskaberne hænger på kloakkerne

Kommunerne vil ikke alene betale for nye kloakker som kan imødegå monsterregn

28-04-2009

En ny og endnu ikke offentliggjort kloak-rapport fortæller, at det bliver dyrt for de almene boligselskaber, når kommunerne ikke længere vil stå alene med udgifterne til nye kloakker, fordi kloakkerne ikke kan klare de heftige regnskyl, skriver magasinet Boligen, der udkommer i morgen, og som udgives af Boligselskabernes Landsforening.

Mange husker sikkert de senere års billeder af oversvømmede haver og veje, og i de kommende år skal vi forberede os på 30 procent mere regn, men hvem skal betale for de store oversvømmelser. I Aalborg Kommune er man ikke i tvivl.

- Boligselskaberne og husejerne må vænne sig til, at de kommer til at betale for det vand, der falder på deres grund, siger Bo Larsen, der er afdelingsingeniør i kloaksystemer i Aalborg Kommune og medforfatter af rapporten om klimaforandringernes betydning for kloakforsyningerne.


”fortsættes…”
Rapporten, der bliver færdig til efteråret, skal munde ud i klare retningslinjer og gerne en ny lovgivning om fremtidens håndtering af regnvandet.

Det er ikke kun bortskaffelse af regnvandet, der vil påføre boligorganisationer og andre husejere store ekstraudgifter. Ifølge Bo Larsen vil rapporten også indeholde anbefalinger om at pålægge grundejerne at sikre, at vandet er rent, når det sendes ud i det offentlige net.

tøtte

Seneste nyt

Mest læste

Brochurer

  • LCA.no

    LCA.no

    Verificeret og cloud-baseret miljødokumentation - EPD

  • P.Olesen A/S

    P.Olesen A/S

    Nedbrydning og Miljøsanering

  • Lind & Risør

    Lind & Risør

    Fra Typehus til Drømme Villa

  • Vejletrappen

    Vejletrappen

    Individuelle trætrapper siden 1972. Smukt og funktionelt dansk design.

  • Boracol

    Boracol

    Beskytter effektivt mod svamp, skimmel & insekter

  • Spæncom

    Spæncom

    Betonelementløsninger – well-built for well-being!

  • BOXIT

    BOXIT

    Udlejning af containere til opbevaring og flytning

  • ABVAC A/S

    ABVAC A/S

    Miljøsanering, PCB, asbest, skimmel mm.

  • CE Nielsen ApS

    CE Nielsen ApS

    Nedbrydning miljøsanering diamantskæring/boring

  • FlotteGulve.dk a/s

    FlotteGulve.dk a/s

    Salg og montering •••• Siden 1997 | Prisgaranti

Sværere at fuske med asbestprøver

Sværere at fuske med asbestprøver

Deling til medarbejderne af prøveresultater skal forhindre svindel med asbestprøver fra årsskiftet

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Københavns Lufthavn og Aarsleff forlænger samarbejdet

Aarsleff har genvundet en flerårig rammeaftale med Københavns Lufthavne. Aftalen omfatter både planlagte anlægsprojekter og akutte opgaver, der skal sikre og udvikle lufthavnenes infrastruktur

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Første strækning med netto nul CO2-asfalt

Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandevej med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Aalborg Forsyning vælger Sweco som energirådgiver

Sweco har vundet udbud som ny rådgiver på Aalborg Forsynings energiområde, hvor arkitekt- og ingeniørrådgiveren skal bidrage til den fortsatte udvikling og fremtidssikring af energiinfrastrukturen i Aalborg